top of page

16 SORUDA YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Fakülte Yeditepe Merkez Kampüs içerisinde bulunmakta. Kampüs yeşil alana sahiptir. Kampüs içerisinde ulaşım ring hattı ile sağlanıyor. Kampüs içerisinde tiyatro ve konferans salonları mevcuttur. Kampüste otopark sıkıntısı yoktur. Kampüse giriş turnikelerden öğrenci kartı ile yapılıyor ve okul öğrencisi dışında birinci derece akraba girişi var, bunlar dışında okula giriş yasaktır. Kampüs içerisinde basketbol ve futbol sahaları, olimpik yüzme havuzu ve spor kompleksi mevcuttur (ücretli). Kampüs içerisinde 3 tane kız 1 tane erkek öğrenci yurdu mevcuttur(ücretli). Sosyal tesislerden yemekhane iki farklı kafe ve her fakültenin altında kendi yemekhanesi olmak üzere birçok yemek yeri mevcuttur. Kampüs içerisinde lig maçı yayınları okulun tiyatro gösterileri film izleme etkinlikleri ödül törenleri gibi pek çok etkinlik mevcuttur. Üniversite Tıp ve Diş Hekimliği öğrencileri için hastaneye sahiptir. Kampüs yeterli büyüklükte bir mescide sahiptir.

 

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakülte içerisinde duruşma salonu toplantı salonları kütüphaneler kantin ve birkaç farklı kafe mevcuttur. Fakülte oldukça yeşil alana sahip ve fakülte içinde amfiler mevcuttur.

 

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Her dönem bir vize bir final olmaktadır. Her bir ders için %40 vize %60 final ağırlıklı olarak not hesaplanıyor.

 

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

14 Prof. Dr., 2 Doç. Dr. 13 Dr. Öğr. Üyesi, 10 Öğretim Görevlisi, 13 Araştırma Görevlisi üniversitemizde mevcuttur.

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

İkinci öğretim mevcut değildir.

 

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Ofis saatleri oluyor hocaların, o saatlerde gidip soru sorulabilmektedir ,

onun dışında maille de hocalara erişim mümkündür.

 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Aktif kulüpler mevcuttur. Etkinlikler hukuk kulübü tarafından düzenlenmektedir.

 

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Okulda her yıl welcome fest ve spring fest adlı iki festival düzenleniyor. Gülşen, ediş, can bonomo gibi sanatçılar sahne alıyor. Öğrenciler dans fest düzenliyor ve dans kulüpleri danslarını sergiliyor. Okulda son 4 yıldır müzikal yapılmaktadır. Ve bu müzikal geçen yıl harbiye Açıkhava tiyatrosu gibi bir süsü büyük sahnede oynanmaktadır. Okulda dilek gönüllüleri kulübünün her sene düzenlediği ödül töreni var oyuncu, yönetmen gibi meslek gruplarından tanınmış kişilere ödüller veriliyor buna küçük çaplı bir altın kelebek denilmektedir.

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Yeditepe üniversitesi İstanbul’da olduğu için şehrin sağladığı sosyal ve sportif imkanlar çok fazladır.

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Kampüs içerisinde üç kız bir erkek yurduna sahip bu yurtlar gayet yeterli ama burada kalmak istemeyenler için kampüsün yakınlarında pek çok yurt ve öğrenci evi mevcuttur.

 

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Kampüsten belli aralıklarla ring servislerle merkez noktalara ulaşım mevcuttur. Onun dışında kampüs etrafında fazla sayıda farklı hatlarda otobüs ve dolmuşla ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Yakında metro hattı geleceği söylentileri mevcuttur.

 

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

 Fakültede dil eğitimi hazırlık zorunlu a seviyesi b1 ve b2 seviyesi İngilizce hazırlık okulları vardır. Seviye tespit sınavı ilke birlikte seviyene göre yerleşip hazırlığı bitirmek zorundasın. Eğer hazırlık okumak istemiyorsan sene başında hazırlık muafiyet sınavı da vardır.

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Üniversite başta Kanada’daki Hazırlık Okulu olmak üzere pek çok yurtdışı imkânı sağlıyor. Erasmus gibi öğrenci değişim programlarıyla fakültede Yurt dışına giden pek çok öğrenci mevcuttur.

 

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Yeditepe üniversitesi HUKUK FAKÜLTESİ ders sayısı ve %30 İngilizce oluşu bakımından pek çok üniversiteden daha prestijli ve öğrenci çıkarma bakımından iddialı bir üniversitedir. Pek çok üniversitenin aksine yarı zamanlı çalışan hocalardan çok okulda yıllarını geçirmiş profesörlerin olması büyük avantajdır.

16. OKULUNUZ ONLİNE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Okulumuz pandemi sürecinde online eğitimi çok iyi yönetti. Genel olarak derslerimiz hiç aksatılmadan hocalarımızın da çabalarıyla interaktif olarak yürütüldü. Derslerde konu anlatımlarının yanı sıra ekstra olarak yaptığımız pratiklerle de öğrendiklerimizi pekiştirdik. Pandemi yüzünden dersten kopma yaşamamış olduk. Çünkü hocalarımız gerçekten çok ilgililer ve bu süreçte olabildiğince derslerde bizi düşünerek ve motive olmamızı sağlayarak dersleri işlediler. Ayrıca dekanımız, üniversiteliler olarak kampüs hayatını da yaşayabilmemiz için uygun zamanlarda (vaka saylarının az olduğu dönemlerde) yüz yüze dersler ayarladı. Tabii ki bu dersler senkronize olarak işlendi. Yani yüz yüze derslere katılım zorunlu değildi. Ama yüz yüze ders seçeneğimizin de olması bizim için çok büyük bir avantaj oldu. Ayrıca fakültemiz sürekli online seminerler düzenlemektedir. Bu durum da kişisel gelişimimiz ve hukuk alanında kendimizi geliştirmemiz açısından çok yararlı oldu.

https://law.yeditepe.edu.tr/

bottom of page