16 SORUDA YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Üniversitenin kampüsü vardır. Fakülte binası ana kampüsün içerisindedir. Kampüsün içerisinde gayet büyük kütüphane, çok çeşitli aletleri olan spor salonu, genel ihtiyaçları karşılamak için 3-4 tane kırtasiye, kafe ve Kıbrıs'ta Türk vatandaşlarına özel askeri market bulunmaktadır (Diğer marketlere oranla oldukça uygun fiyatlıdır). Fakülte binasında 5 tane amfi bulunmaktadır. Fakat duruma göre Büyük Kütüphanede de 4 tane amfi bulunmaktadır orada da ders işlenmektedir. Kampüste yeşil alanlar oldukça fazladır. Üniversitenin kendisine özel hastanesi vardır, öğrenciler için gayet uygun fiyatlıdır. Ayrıca üniversitenin kendisine özel otobüsleri vardır hemen hemen her yere gitmektedir ve ücretsizdir.

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakülte içinde 1 tane çok büyük amfi 4 tane de orta boy amfi salon bulunmaktadır. Dersler burada işleniyor. Fakültenin içinde kantin vardır ayrıca fakülteye yakın kafeterya ve yemekhane bulunmaktadır. Fakültenin hemen karşısında Büyük Kütüphane bulunmaktadır. Yazılı ve e-kitap olmak üzere oldukça geniş bilgi edinme kaynağı vardır. Kampüs içinde İlahiyat Fakültesinin içerisinde mescit bulunmaktadır. Fakülte binasının değişme veya tamir olasılığı şu an yoktur.

 

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Fakültede 1 senedir ''Dönemlik'' sistem uygulanmaktadır, şu an 1.sınıflar hariç diğer sınıflar yıllık sisteme tabidir, gelecek diğer öğrenciler dönemlik sisteme tabi olacaktır. Her dönem ayrı ayrı her dersten 1 vize 1 final olmak üzere 2 ayrı sınav yapılmaktadır. Ana derslerde (örneğin 1. sınıflar için ''Anayasa Hukuku ve Medeni Hukuk)1. dönem dersi veremeyen öğrenciler 2. dönem dersi alamıyorlar, bu dekanın isteğine bağlı olarak değişebilir.  Sınavın vize-final oranı hocadan hocaya değişmekle birlikte genelde vize%30 final %70 etkilemektedir. Bu oranlar değişebilir sabit değildir. Geçme notu 50 olmakla birlikte ''Çan'' sistemi de uygulanmaktadır. Okulda disiplin suçu işlenmediği sürece 4 yıl boyunca burs kesintisi olmamaktadır, 4 yılın sonunda eğer öğrenci bütün dersleri veremezse ücret ödemektedir.

 

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

24 Prof.Dr.

7 Doç. Dr.

4 Yrd. Doç. Dr.

1 Dr. Öğr. Üyesi

2 Öğr. Gör.

14 Arş. Gör. Bulunmaktadır.

 

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

Fakültede sadece normal öğretim bulunmaktadır.

 

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Öğrenciler ile hocalar arasında herhangi bir iletişim problemi bulunmamaktadır. Öğrenciler sınıfta söz alabiliyor zaten hocalar genelde ders esnasında soru sorarak öğrencilere konuşması için fırsat vermektedir. Eğer soru sormak istediniz ve başka birileri de sorduğu için soru soramazsanız, dersin sonunda hocanın yanına gidip aklınızdaki soru işaretlerini giderme fırsatınız bulunmaktadır.

 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Fakültede 40'tan fazla sosyal kulüp bulunmakla birlikte hukuk kulübü de bulunmaktadır, isterseniz istediğiniz bir konuda kendiniz de ayrıca kulüp kurabilirsiniz. Akademik anlamda dekan ve diğer fakülte hocalarının katılımıyla hukuk içi konferanslar da verilmektedir. Konular genellikle güncel olmakla birlikte sürekli değişmektedir.

 

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Üniversitede konser, festival ve partiler özellikle okula yeni başlamış bütün fakülte öğrencilerine yönelik yapılmaktadır. Yılbaşı partileri de her sene düzenlenmektedir.

 

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Şehir (Lefkoşa-başkent) Kıbrıs'ta Türkiye’de ki büyük şehirler kadar sosyal ve sportif imkân bulunmamaktadır. Ama özel kurumların yaptığı tiyatro, sinema gibi yerler mevcuttur. Ayrıca kafa dağıtmak için oldukça fazla ve büyük barları, kafeleri de bulunmaktadır.

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

 Üniversitenin kendi özel yurdu oldukça büyük ve kampüsün içinde bulunmaktadır. Üniversitenin yurdunda kalmak isterseniz konfor fiyatlara göre değişmektedir. Eğer üniversite kampüsü haricinde başka yurtta kalmak isterseniz ayrıca özel yurtlar da vardır. Yurtlara yakın yerlerde otobüs durakları vardır, bu duraklara okulun kendi otobüsü gelmektedir ve ücretsiz olarak okula veya şehir içinde başka bir yere götürmektedir.

 

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Şehir içinde hemen hemen her yere okulun otobüsü ücretsiz olarak götürmektedir. Otogara da okul otobüsüyle ücretsiz olarak gidip oradan başka şehirlere (Girne-Magosa-Lefke) gitmek için otobüs bulabilirsiniz. Havaalanı servisi de ayrı olarak bulunmaktadır. Zaten Ercan havalanı okulumuzun bulunduğu şehirde bulunmaktadır.

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Fakültede İngilizce hazırlık okulu bulunmamaktadır. Ayrıca İngilizce dersi zorunludur. Seçmeli olarak Rusça dersi de bulunmaktadır. Tabii ki zorunlu İngilizce, Tarih, Türk Dili ve Bilgisayar dersinin muafiyet sınavlarına girerek dersten 1 yıllık muaf olabilirsiniz. Ayrıca okulda çok fazla yabancı öğrenci olduğu için İngilizce konuşma pratiği yapmak Türkiye'deki bütün şehirlerden daha avantajlıdır.

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

 Üniversitenin vermiş olduğu diploma Mavi diplomadır. Erasmus kapsamında öğrenci değişiklikleri oluyor.

15. NEDENBU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Gerçekten kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız (hocaların birçoğu Türkiye'deki en iyi okullardan gelmektedir) yabancı dil öğrenmek, değişik kültürlerle tanışmak, kaynaşmak istiyorsanız fakültemiz bu imkanlar için oldukça elverişlidir. Yıllık sisteme oranla dönemlik sistemin daha kolay olması ve  kişisel gelişim amaçlı oldukça büyük bir kütüphanemiz bulunması sebebiyle  Üniversitemizi tercih edebilirsiniz.

16. OKULUNUZ ONLİNE EĞİTİM SÜRECİNİ NASIL YÖNETTİ?

Derslerin işlenmesi ve devamlılığı açısından iyi bir online dönem geçirdik ama sınavların uygulanması açısından bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Yeni getirilen sınav sisteminde sistemdeki karmaşa ve teknik aksaklıklar yüzünden çoğu kez mağdur olduk. Bu yüzden sınavlara giremeyen çok öğrenci arkadaşımız oldu. Özelikle doğu tarafındaki şehirlerde şebeke ve teknolojik sorunlar oluştu. Sınavların sadece bilgisayar üzerinde olması çoğu arkadaşımızı maddi olarak zor duruma soktu.

https://neu.edu.tr/akademik/fakulteler/hukuk-fakultesi/

yakındoğu1.png
yakındoğu2.png