top of page

16 SORUDA SAKARYA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Fakülte ana kampüs olan Esentepe Kampüsü içerisinde yer almaktadır.

Kampüs oldukça büyük ve çokça yeşil alanlara sahip. Hatta “Oksijenden başım döndü.” denilmektedir. Kampüs her ihtiyaca cevap verebilecek imkânlara sahiptir. Kampüs içinde büyük bir kongre merkezi mevcuttur.

 Kampüs içerisinde stadyum, halı saha, tenis kortu, voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır.

Sahalardan faydalanabilmek için üniversitenin öğrenci bilgi sistemi olan SABİS’ ten randevu almanız gerekmektedir. Üniversitede Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Karate, Tekvando, Judo, Güreş, Masa Tenisi, Badminton, Kürek, Boks, Tenis, Bilek Güreşi, Satranç vs. dallarında faaliyetler yapılmaktadır.

 

Kampüs içerisinde kız ve erkek yurtları mevcuttur. Kampüs içerisinde iki adet kütüphane mevcuttur. Bunlardan birinde (eski olan) 15 gün süre ile kitap alabilirsiniz, ders çalışabilirsiniz. Bu kütüphanenin bireysel salonu ve kafeteryası bulunmaktadır. Diğer kütüphanede (yeni olan) ise daha çok grup çalışmalarına uygun önceki kütüphaneye göre daha sesli bir mekandır.

 

Kampüs içerisinde; Vakıfbank, İş bankası, Ziraat, Halk bank, Yapı kredi, Finans bank, Garanti bankalarının ATM’lerinin yanında Ziraat ve İş bankasının şubeleri de mevcuttur.

Kampüs içerisinde fotokopici, fotoğrafçı, kuaför ve berber bulunmaktadır.

Kampüs içerisinde camii bulunmaktadır. Camiinin avlusunda kızlara ve erkeklere ayrı külliyeler bulunmaktadır. Bu külliyelerde ders çalışılabileceği gibi arkadaşlarla oturup sohbet de edilebilir. Külliyede çay ve çorba ücretsizdir.

 

Kampüste birçok kafe de mevcut. Yemek bu kafelerde de yenilebileceği gibi yılın başında okul tarafından verilen öğrenci kartı ile yemek hanede de yenilebilir. Yemekhanede ücret 3,50TL’dir. Merkez kafeteryadan istenildiği zaman öğrenci kartına para yüklenebilir. Öğrenci kartı aynı zamanda ulaşımı da sağlamaktadır.

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım kartı Kart 54’tür. Öğrenci kartı sene başında kampüsteki son durakta ulaşıma açılmaktadır. Bunun için öğrenci belgesi, vesikalık fotoğraf ve 5TL gerekir. Daha sonra kartınıza para yükleyerek Sakarya Büyükşehir Belediyesi araçlarını kullanmak mümkündür. Kampüse belediye araçlarının haricinde küçük mavi minibüslerle ve özel otobüs hattı olan 35 ile ulaşım sağlanabilir. Kampüs içinde bütün bu araçlar ücretsizdir.

Kampüs içerisinde kiralayabileceğiniz bisikletler mevcuttur. Kampüs içerisinde otopark sıkıntısı yoktur. Kampüs içerisinde helikopter pisti mevcuttur. Burada da çeşitli etkinlikler (maç izlemek, açık hava sineması, iftar, kermes, öğrenci topluluklarının etkinlikleri...) yapılmaktadır.

 

Kampüste 10 TL karşılığında muayene olabileceğiniz bir mediko bulunmaktadır.

 

Kampüs içerisinde Adapazarı-Derince arabaları bulunmaktadır. Bunun yanında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 280 numaralı hattı da kampüs- İzmit otogar arasında sefer yapmaktadır. Bu otobüsü kullanabilmek için ya Kocaeli Belediyesi Ulaşım kartı olan KENTKART basabilir ya da nakit para ile tek kullanımlık bilet satın alabilirsiniz.

Diğer kampüslerde herhangi bir hukuk dersi alınmamaktadır.

 

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakülte kampüsün giriş kapısı tarafında bulunmaktadır. Fakültenin 4 amfisi bulunmaktadır. Amfilerin her biri 250 kişiliktir.

 Fakültenin erkek ve kız küçük mescitleri bulunmaktadır. Fakültenin büyük bir konferans salonu bulunmaktadır.

 Fakülte içerisinde ders aralarında oturabileceğiniz ya da ders çalışabileceğiniz masalar bulunmaktadır.

Fakültede çikolata, bisküvi gibi atıştırmalıkları alabileceğiniz bir otomat ve bir de kahve makinesi bulunmaktadır. Fakültede kantin bulunmamaktadır ve  Siyasal bilgiler fakültesi, hukuk fakültesine  oldukça yakın olduğundan, öğrenciler oranın kantininden istifade edebilmektedir. İki fakültenin arasında kalan bahçe çok büyük bir alanı kaplamamaktadır. Bahçede birden fazla çardak ve bank bulunmaktadır.

Yine işletme fakültesi de fakülteye en yakın olan fakültelerden biridir. Buradan da uygun ücretle fotokopi çektirebilir ya da ders notu alabilirsiniz. Yemyeşil kampüsün en beton köşesi bizim fakülte denilebilir.

 

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Dönemlik not sistemi uygulanmaktadır. Her ders için vize, kısa sınav, ödev ve final notu bulunmaktadır. Ödev ve kısa sınav birden fazla olabilir. Bu sebeple vize notlarının etkileri derse göre farklılık göstermektedir. Final notu ise genellikle %60 etki etmektedir.

 

Örnek vermek gerekirse;

Anayasa hukuku genel esaslar dersi 2018-2019 güz dönemi için

%30 vize

%4 kısa sınav

%4 kısa sınav

%2 kısa sınav

%60 final

Geçme notu 50 olarak uygulanmaktadır.

 

Başarı Derecesi                  Başarı Notu                 Harfli Başarı Notu              Katsayı

        Pekiyi               90,00 - 100,00              AA                       4.00

        İyi-Pekiyi         85,00  -  89,99               BA                      3.50                    

        İyi                     80,00  -  84,99               BB                      3.00

        Orta-İyi             75,00 -  79,99               CB                       2.50

        Orta                   65,00  -  74,99              CC                       2.00

        Zayıf-Orta         58,00  -  64,99              DC                       1.50

        Zayıf                 50,00  -  57,99               DD                      1.00

        Başarısız           40,00  -  49,99               FD                       0.50

        Başarısız                  0  -  39,99               FF                        0.00

 

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?​​

Fakültede tek profesörümüz ticaret hukuku anabilim dalında olup, İdare hukuku, ticaret hukuku, mali hukuk, medeni hukuk alanlarında birer tane Doç. Dr. Öğretim üyesi bulunmaktadır. Çeşitli hukuk uzmanlık alanlarından 10 tane Dr. Öğretim üye bulunmaktadır. Fakülte yetersiz kaldığı zamanlarda dışarıdan, misafir öğretim üyeleri ile desteklenmektedir.

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

Fakültede ikinci öğretim bulunmamaktadır.

 

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Öğrenciler çok rahat bir şekilde ders içerisinde istedikleri kadar soru sorabilirler. Ders dışında da hocaların yanına giderek gerekirse hocaların odalarında sorularını sorabilir, muhabbet edebilir ve hatta çay içebilirler. Bu anlamda, fakültede hocalar ile öğrenciler sürekli iletişim içerisinde olabilirler.

 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Fakültenin öğrenci toplulukları gezi, tanışma yemekleri, adliye ziyaretleri gibi sosyal etkinliklerinin yanında kitap tahlili, konferans, hukuk tartışmaları, İngilizce konu tartışmaları gibi akademik etkinlikler yapılmaktadır.

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Gerek üniversitede gerekse Sakarya’da bulunan fikir sanat, büyükşehir akademi gibi oluşumlarda sürekli bir etkinli ya da program olmaktadır. Önemli olan bunları takip etmek ve haberdar olmaktır.

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Şehirde bulunan Fikir sanat ve büyükşehir akademi sayesinde sosyal anlamda oldukça aktif bir şehirdir. Sportif anlamda da aynı şekilde denilebilir. Şehir oldukça yeşil olup, gözünüz yeşile ve ağaca doyacaktır. Bu sebeple doğa yürüyüşü, bisiklet, koşu yapabilirsiniz.

Ayrıca şehirde çok fazla özel spor salonu bulunmaktadır. Herkes kendi bütçesine göre bir mekan bulabilir ve spor yapabilir.

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Kızlar bu konuda daha avantajlı denilebilir. Şehirde çok fazla özel, yarı özel ve devlet yurdu bulunmakta ve bunların çoğu kız yurdu olarak hizmet vermektedir. Erkekler içinde yurtlar bulunmaktadır. Kampüs içerisinde kızlara ve erkeklere özel yurtlar bulunmaktadır.

Yurtların dışında birçok apart da şehirde hizmet vermektedir. Barınmak Sakarya’da kesinlikle sorun olmaz herkesin zevkine ve cebine uygun barınmak imkanları mevcuttur.

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Şehir içinde belediyeye ait otobüslerle, minibüslerle, özel otobüslerle ve dolmuşlarla istediğiniz yere gidebilirsiniz. Bunun dışında tren şehirlerarası yolculukta yaygın bir ulaşım aracıdır. Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Kocaeli’ ye trenle ulaşmak mümkündür.

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

İngilizce Hazırlık yoktur. Birinci sınıfta üniversite ortak dersi olarak İngilizce dersi görülmektedir.

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakültede Erasmus ve Farabi değişim programları bulunmaktadır. İlgisi olanlar yıl içinde yapılan tanıtım programlarında bilgi alabilirler. İstenilen şartları taşıyan adaylar bu değişim programlarından yararlanabilirler.

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Fakültenin ön plana çıkan ya da kesinlikle tercih etmelisiniz denilebilecek bir özelliği yoktur. Sakarya hukuk fakültesi öğrenci ve öğretim üyesinin her zaman iletişimde olduğu sıcak samimi ve öğretim kalitesinin olduğu bir üniversitedir.

Ayrıca; kampüs içinde olması Kampüsünün yemyeşil ve sapanca gölü manzaralı olması… Özellikle bahar döneminde kampüsün cıvıl cıvıl olması… Sakarya’nın şehir olarak Ankara ve İstanbul’un ortasında olması… Bu özellik aslında daha ön plana çıkıyor çünkü İstanbul’da ya da Ankara’da bir konferans ya da seminer olduğunda trenle ya da otobüsle kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıca üniversitenin de bulunduğu Serdivan ilçesinin bir öğrencinin ihtiyaçlarının hepsini karşılayabilmesi de önemli bir faktör. Özellikle hukuk öğrencilerinin kitapların arasında kaldığı ve bunaldığı zamanlarda şehir ve kampüs doğallığıyla huzur veriyor.

 

 

16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Sakarya Üniversitesi mevcut alt yapısı ile online eğitim sürecine birçok konuda diğer üniversitelere liderlik yapmış durumdadır. Ders işlenişi, yayınların canlı yapılması ve ardından tekrar izleme seçeneği sunmakta. Sınavların yapılış usulü hocaların isteği doğrultusunda uzun süreli ödev, klasik formatlı veya çoktan seçmeli sınav şeklinde yapılmaktadır. Genel bazda online süreci diğer üniversitelere kıyasen iyi bir şekilde yönetmiştir.

 

     http://hf.sakarya.edu.tr/

bottom of page