16 SORUDA SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Süleyman Demirel Üniversitesi merkezi kampüs doğu yerleşkesi içerisinde yer almaktadır. Merkezi kampüs doğu ve batı yerleşke olarak ikiye ayrılmaktadır. Batı yerleşkesinde mimarlık ve mühendislik fakülteleri yer alırken diğer fakültelerin hepsi(tıp, diş, hukuk, güzel sanatlar, iibf, eğitim, fen-edebiyat) doğu yerleşkesinde yer almaktadır.

Hukuk Fakültesi doğu yerleşkesinde, merkezi bir konumda bulunuyor. Merkezi yemekhaneye 4 dakika, kütüphaneye 3 dakika, alışveriş merkezi kompleksine 3 dakika, spor salonu ve yüzme havuzu kompleksine 5 dakika yürüme mesafesindedir.

 

Kampüs içerisinde banka(Halk Bankası), ATM (neredeyse her bankanın ATM’si bulunmaktadır). Alışveriş merkezi, kafeler, hastane, spor salonu, yüzme havuzu gibi neredeyse her ihtiyaca cevap verecek yerler mevcuttur. Kampüs içerisinde, 7/24 ,yılın her günü ve her saati açık olan, 3 katlı büyük bir kütüphane bulunmaktadır. Kampüs yeterince yeşil alana sahiptir. Çim alanları yeterince bulunmaktadır.

 

Kampüse ulaşım otobüs ile sağlanmaktadır. Buna ek kampüs içerisinde doğu ve batı yerleşkesi arası ulaşım hizmeti veren ring hattı bulunmaktadır. Tiyatro ve konferans salonları bulunmaktadır. Kampüs içerisinde otopark sıkıntısı yoktur. Kampüs içerisinde stadyum, olimpik yüzme havuzu, tenis kortu, fitness salonu, tırmanış duvarı ve çok amaçlı spor salonu gibi birçok spor kompleksi bulunmaktadır.

 

 

 (Spor komplekslerinin bazıları ücretli olup ücretler çok düşük düzeydedir.) Kampüs içerisinde devlet ve yarı özel olarak öğrenci yurtları bulunmaktadır. Ayrıca bunun dışında üniversiteye yakın 3 adet büyük KYK yurdu bulunmakta olup öğrencilere hizmet vermektedir.

 

Sosyal tesisler mevcut olmakla birlikte üniversitenin 2 adet merkezi yemekhanesinde, haftalık veya günlük seçim yaparak abone olup burada yemek ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Yemek için bunun dışında, kampüs içerisindeki kafelerden ve alışveriş merkezi kompleksinden de yemek ihtiyacı giderilebilir.

Kampüs içerisinde tıp fakültesi hastanesi ve diş hastanesi, öğrencilere açık olarak hizmet vermektedir. Kampüs içerisinde ayrıca 2 adet cami bulunmaktadır.

 

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKANLARI NELERDİR?

Fakülte içerisinde kurgusal duruşma salonu, bir adet konferans salonu, bir adet toplantı salonu, küçük bir kütüphanesi ve 3 adet sessiz çalışma salonu adı altında çalışmaya elverişli bir çalışma ortamı, açık ve kapalı oturma imkanı sağlayan kantin, mescit ve asansör bulunmaktadır.

Fakülteye giriş bina içindeki güvenliğin yanında yer alan ve öğrenci kimliği ile geçilen turnikelerden sağlanmaktadır. Fakültenin bol yeşil alana sahip bahçesi vardır. Bahçe içerisinde oturabileceğiniz banklar ve çim alanı mevcuttur.

Basamaklı amfilerde, bireysele ayrılmış tekli oturaklara sahip sınıflarda ders işlenmektedir. Ayrıca 1 adet büyük, çift katlı amfi de bulunmakta olup burada da ders işlenilmektedir.

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Fakültenin not sistemi dönemlik sistemdir. Bir dönemde bir vize bir final ve final yerine geçen bütünleme sınavı olmak üzere 3 sınav yapılıyor.

Vizenin ağırlığı %40 olup final sınavının ağırlığı %60’tır.

 

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

3 profesör, 2 doçent, 8 doktor öğretim üyesi, 49 araştırma görevlisi bulunmaktadır

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

Fakültemizde ikinci öğretim bulunmamaktadır.

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Fakültenin en güzel ve en avantajlı olduğu özelliklerinden biri derslere bizzat dersi veren öğretim görevlisinin girmesidir.(Asistanları girmezler.) Hocaların neredeyse hepsi bizzat kendi derse girmektedir. Büyük ve adı duyulmuş fakültelere göre öğrenci sayısı az olduğu için bizzat dersi veren hocalarla birebir iletişim imkanına sahip olunmaktadır. Sınıfta rahatlıkla söz alıp aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ders dışında da öğrenciler, ilgili hocaların yanına giderek rahatça soru sorabilmektedir.

 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Alanında yetkin hukuk hocalarının konferansları, kurgusal duruşmalar ve çeşitli öğrenci topluluklarının faaliyetleri bulunmaktadır. Fakülte öğrencilerinin oluşturduğu bizzat 3 öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Hukuk fakültesinin toplulukları konferans, gezi, tiyatro, dergi ve hukuk okumaları gibi aşırı aktif olarak faaliyet yürütmektedir. Bunun dışında kampüste her hobiye yönelik 80’i aşkın öğrenci kulübü bulunmaktadır. Dilerseniz, hobiniz neyse hobinize yönelik öğrenci kulüplerine katılabilirsiniz.

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Kampüs içerisinde üniversitenin güz ve bahar döneminde düzenlediği çaylaklar konseri ve bahar konserleri yapılıyor. Kampüs içerisinde güzel sanatlar bölümünün ve öğrenci kulüplerinin düzenlediği ücretsiz tiyatrolar sergilenmektedir.

Ayrıca son zamanlarda özel tiyatroların tiyatro gösterileri de ücretli olarak kampüs içerisinde sahnelenmektedir. Ayrıca klasik müzik severler için Güzel Sanatlar Fakültesi  Akademik Oda Orkestrası’nın düzenlediği klasik müzik dinletileri de düzenlenmektedir. Öğrenci kulüpleri ve üniversitenin düzenlediği çeşitli konferanslar ve etkinlikler düzenlenmektedir. Özellikle önemli gün ve haftalarda etkinlik sayısı artmaktadır.

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Bahar döneminde, Isparta Belediyesi tarafından GökKubbe Fuar ve Kongre Merkezinde kitap fuarı etkinliği düzenlemektedir. Ayrıca şehir içerisinde birçok spor salonu bulunmaktadır. Birçok sanatçı ücretli olarak, konserlerde sahne almaktadır. Yine şehir içerisinde bazı ajansların düzenlediği ünlü isimlerin katıldığı ücretli konferanslar da yapılmaktadır. Sinema salonları da mevcuttur. Şehirde 3 tane büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezlerinin ikisinde sinema imkanı mevcuttur.

Ayrıca şehirde adet AVM  içerisinde yer almayan 1 özel sinema salonu da bulunmaktadır. Şehirde birçok konseptte kafe bulunmaktadır.(Kitap cafe, kütüphane kafe, bar, oyun salonu).Isparta’nın Antalya’ya yakın olması nedeniyle(otobüsle 2 saat) bahar döneminde günübirlik Antalya gezileri de yapılabilmektedir.

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKANLARI YETERLİ Mİ?

Erkek ve kız yurtları kapasitesi bakımından, Türkiye’nin en yeterli illerinden biri olan Isparta’da pek çok özel, yarı-özel ve devlet yurdu bulunmaktadır. Barınma açısından herhangi bir sıkıntı yoktur. Bu yurtların pek çoğu yeni , özellikle KYK yurtları yeni binalarda hizmet vermektedir. Şehrin her yerinde makul ücretli apart da bulunmaktadır. Eğer yurtta kalmak istemezseniz apart seçeneğini tercih edebilirsiniz.

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Şehir içinde ulaşım otobüs hatları ile sağlanmaktadır. Kampüse ulaşımdaki otobüs hattı diğer hatlardan yoğun olarak faaliyet göstermektedir. Kampüs içerisinde fakülte durağına kadar yürüme mesafesi vardır. Otobüs 1.75 tl ücret almaktadır.

Ayrıca şehirde ulaşım günden güne geliştirilmeye çalışılmaktadır. Şehirdeki havaalanı kampüse biraz uzak konumdadır. Otogar şehrin merkezinde yer almakta ve kampüsten 20 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabilir konumdadır. Şehir merkezinde tren garı da mevcut olup kampüsten 30 dakikalık otobüs yolculuğu ile ulaşılabilmektedir. Göller Ekspresi üzerindeki illere tren ile ulaşım sağlanabilmektedir.

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Hukuk Fakültesi’nin içerisinde TÖMER dil merkezi bulunmakta ve makul ücrete TÖMER dil  kursları(AlmancaFarsçaArapçaİngilizceRusçaOsmanlı Türkçesi) her sene açılmaktadır. Bunun dışında  fakültenin dil ve hazırlık eğitimi bulunmuyor. Dil eğitimi almak isterseniz TÖMER dil merkezinin haricinde Isparta’da birçok özel dil kursu bulunmaktadır.

 

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakültede uluslararası düzeyde Erasmus ve ulusal düzeyde Farabi öğrenci değişim programı mevcuttur. Hukuk Fakültesi’nin Portekiz’de 1, İspanya’da 2, Letonya’da 1 ve Romanya’da 1 olmak üzere 5 fakülte ile Erasmus anlaşması bulunmaktadır. Bu sayı yıldan yıla arttırılmaya çalışılmaktadır.

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Fakülteyi tercih edilebilir kılan en önemli özelliklerinden birincisi, hocalarla birebir iletişim imkanının olması, diğeriyse fakültenin hakimlik ve savcılık sınavındaki başarısıdır. Üniversiteyi tercih ettiğim dönemde Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hakimlik ve Savcılık Sınavında ülkedeki tüm hukuk fakülteleri içinde 4. sıraya sahipti. Eğitimin kaliteli ve dönemlik sistem verilmesinden dolayı ,bu sınavdaki başarısını hala sürdürmektedir. Dönemlik eğitimin sınav temposu yıllık eğitime göre daha sık olduğundan bu da sizi ister istemez çalışmaya zorlamaktadır.

Bu nedenle öğrendiğiniz bilgiler daha kalıcı olmaktadır. Ayrıca Isparta tam bir öğrenci şehri ve öğrencilerin rahatça yaşayabildikleri bir şehirdir. İkinci bir Eskişehir denilebilir. Çünkü şehri neredeyse öğrenciler oluşturmaktadır. Öğrencilere yönelik sosyo-kültürel imkanlar şehirde yeterince mevcuttur. Bu da fakülteyi tercih etmemdeki etkenler arasındadır.

 

16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Okulumuzda online eğitim sürecinde derslerimiz programa uygun biçimde işlenmektedir. Online süreçte birinci dönem Adobe Connect uygulamasında işlenen derslerimiz, uygulamada kişi sınırı olduğu ve daha iyi eğitim verilebilmesi adına, ikinci dönem Microsoft Teams üzerinden yapılmaktadır. Yapılan canlı derslerimiz kayıt altına alınıyor olup tekrar izlenebilmesi için öğrencilerin sayfalarında bulunmaktadır.

Online eğitim sürecinde hocalarımızla olan iletişimimizi genel anlamda SDÜ Mobil uygulaması üzerinden yürütüp, kendileriyle kolaylıkla iletişime geçebiliyoruz. Uygulamada her dersin hocasının da içerisinde yer aldığı gruplar bulunmaktadır.

Aynı zamanda hocalarımızla mail yoluyla da iletişime geçebiliyoruz. Ders sırasında sorulan sorularımıza cevap veriliyor aynı zamanda dersin sonunda sorularımızın olup olmadığı hocalarımız tarafından sorulup kontrol ediliyor.

Online süreçte sınavlarımız OBS üzerinden çevrimiçi test ve çevrimdışı klasik olmak üzere iki şekilde yapıldı. Sınav esnasında kamera açma gibi bir uygulamayla karşılaşmadık.

süleyman demirel.png