16 SORUDA RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

  1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Kampüs üniversitenin merkez kampüsüdür, dolayısıyla birçok fakülte ve yüksekokul öğrencileriyle bir arada olunabilecek sosyalleşme imkânı sağlamaktadır. Diğer üniversitelere göre küçük bir kampüstür.

Kültür yaşam merkezinde bowling, bilardo, playstation gibi birçok aktiviteden yararlanılmaktadır. Kantin ve kültür yaşam merkezi dışında kampüs içinde bir tane kafe bulunmaktadır.

Kampüs içinde spor salonları, fotokopici, futbol ve voleybol sahaları, kütüphane, hediyelik eşya dükkânı, kadın ve erkek kuaförleri, tiyatro ve konferans salonları, cep sinema salonları bulunmaktadır.

Rize’de gördüğümüzün aksine kampüste yeşil alan oldukça azdır.

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakülte Zihni Derin Kampüsü içerisinde yer almaktadır. Fakülte İktisadi ve idari bilimler fakültesi, sağlık yüksekokulu, adalet yüksekokulu ile ortak bir bina içerisindedir.

Fakülte içinde kantin, konferans salonu, duruşma salonu, otopark ve dersliklerin yanı sıra 4 adet amfi bulunmaktadır. Amfiler klimalıdır.

 

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Fakültenin not sistemi Yıllık sistemdir. Sene boyunca bir vize bir final yapılmaktadır. %40 Vize %60 Final notları etkilemektedir.

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

1 doçent, 8 doktor öğretim üyesi, 20 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

 

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

İkinci öğretim bulunmamaktadır.

 

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Öğrenci sayısı az olduğu için, dersler sınıf içinde söz almaya oldukça elverişlidir. Hocalarımız gerek ders içinde gerek ders dışında, sorularımızı geri çevirmeden yardımcı olmaktadırlar.

 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Çeşitli kişiler farklı konularda konferans ve seminerler vermektedir.

Sınıf etkinlikleri, fakülte kahvaltıları yapılan etkinliklerdendir.

 

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Her yıl geleneksel Hamsifest yapılmaktadır. Büyükşehirlerde olan üniversitelerdeki etkinlikler kadar etkinlik olmamaktadır. Ancak çeşitli aralıklarla konserler ve tiyatro gösterileri olmaktadır.

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Rize’ye baktığımızda eğlence ve sosyal faaliyetler oldukça kısıtlı. Sahil ve çarşısında birkaç tane kafe dışında sosyal faaliyette bulunacak yerler yok denebilir. Ancak Trabzon, Batum ve Artvin’e ulaşım oldukça kolaydır. Şehirde çok sayıda yayla bulunmakta ve bu yaylalara, Trabzon’a, Artvin'e, Batum'a uygun fiyatlı turlar düzenlenmektedir.

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Merkez kampüs ve kız öğrenciler için Rize merkezde 4 tane KYK kız öğrenci yurdu bulunmakta. Kız öğrenci yurtları yeterli denilebilmektedir.

Erkek öğrenci yurtları merkezde olup, apart otel ve yurt imkânları için ne iyi ne kötü denilebilir.

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Kampüs önünden 2 tane dolmuş ve 1 tane halk otobüsü geçmekte bunların hepsi çarşıya gitmektedir. Dolmuş öğrenci için 2 TL, halk otobüsü öğrenci için 1,75 TL. Ulaşım kartı, otobüs kartı vb. seçenekler yok, sadece nakit geçerlidir. Dolmuş ve otobüslerle Rize merkezin bir ucundan diğer ucuna kadar gidebilirsiniz ancak farklı ilçeler için çarşıda bulunan duraklardan ayrıca araçlara binmeniz gerekir ve fiyatları da ilçeden ilçeye göre değişmektedir.

 

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Fakültede hazırlık eğitimi yok ancak 4 yıllık program içinde İngilizce dersleri mevcuttur.

1. Sınıfta güz dönemi başında muafiyet sınavına girerek başarılı olduğunuz takdirde muaf olabilirsiniz. 2. Sınıftan itibaren mesleki İngilizce dersi başlamaktadır.

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Henüz çok yeni bir fakülte olduğumuzdan fakülteler arası anlaşma ve görüşmeler devam etmektedir. Erasmus ve Farabi öğrenci değişim programları mevcuttur.

 

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?​

Henüz yeni bir üniversite olması başarısız ve güçsüz olduğu seçeneklerini akla getirmemelidir. Aksine, hocalarınızın ve idarenin ilgisi sizin üzerinizde, her konuda yardımcı olmaya açıklar.

Yeni akademisyenler gelmeye devam ediyor ve gerçekten çok başarılı akademisyenler mevcut.

Küçük bir şehirde okumayı istiyorsanız mavi ve yeşilin bir arada olduğu huzur dolu olduğu Rize tam size göre. Doğayı seviyorsanız tercih edebilirsiniz.

 

 

16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Okulumuzda online eğitim sürecinde derslerin işleyişinde vs herhangi bir aksaklık yaşanmadı. Canlı dersler, ders programındaki saatlere uygun biçimde ve aksatılmadan işlenmektedir. Online süreçte Google Classroom üzerinden sanal sınıflar kuruldu. Canlı dersler,  Google Meet uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Yapılan tüm canlı dersler, kayıt altına alınıp sanal sınıflarda paylaşılır. Böylece ders videolarını tekrar tekrar izleme imkanı bulabiliyoruz.

Online eğitim sürecinde, hocalarla iletişime geçmekte sıkıntı yaşamıyoruz. Ders sırasında sorulan sorulara cevap verilir, ders dışında ise mail ile iletişime geçebiliyoruz ve hocalardan erken dönüşler alıyoruz.

Online süreçte sınavlar yine sanal sınıflar üzerinden eş zamanlı yapıldı. Bazı sınavlar klasik bazıları test şeklindeydi. Ayrıca sınav esnasında kamera açma gibi durumlarla karşılaşmadık.

http://hukuk.erdogan.edu.tr/

rte.png