16 SORUDA ON DOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ALİ FUAD BAŞGİL HUKUK FAKÜLTESİ

 

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Samsun ilinin Çarşamba ilçesi sınırları içinde bulunan Mustafa Kemal Güneşdoğdu yerleşke içinde bulunur. Mustafa Kemal Güneşdoğdu yerleşkesi içerisinde İletişim Fakültesi, Adalet Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Bütün dersler Hukuk Fakültesi binasında görülmektedir. Yeni bir kampüs olduğu için, kampüsün fiziki imkânları yetersizdir.

 

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi'nde duruşma salonu, kafeterya, konferans salonu, kütüphane, mescit, bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Her dönem öğrencileri için bir amfi şeklinde sınıf tahsis edilir.Tüm dersler Hukuk Fakültesi binasında yapılır.

 

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi not sistemi yıllıktır. Yıl içerisinde iki dönem aynı dersler devam eder. İlk dönem sonunda vize sınavları, ikinci dönem sonunda final sınavları yapılır. Dönem bitmesi durumunda bütünleme sınavları yapılmaktadır. Geçme notu olarak çan eğrisi kullanılır. Vizenin %40 finalin %60 etkisi olmaktadır.

 

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

1 profesör, 1 doçent, 7 doktor araştırma üyesi, 33 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

 

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi yalnızca normal öğretim vermektedir. İkinci öğretimi bulunmuyor.

 

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Hocalar öğrenciler ile iletişime geçiyor. Dersler iletişim konusunda rahat ve anlaşılır işleniyor. Hocalar öğrencileri mağdur etmemek adına öğrencinin lehine tavır içindeler. Özellikle online süreçte hocaların mail adreslerinden dilediğiniz soruları sorma şansınız bulunuyor ve sorularınıza cevaplar kısa sürede veriliyor. Hocalar öğrencinin halinden anlıyor.

 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Akademik alanda söyleşiler ve konferanslar yapılmakta. Dönem içerisinde iki, üç söyleşiye katılma imkanı sağlanıyor. Online süreçte de akademik alanda söyleşiler mevcut.

 

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Fakültemiz bu konuda merkez etkinliklerine katılım sağlayabiliyor. Fakat şu an için kendi organize ettiği bir festival, konser vb. etkinlikle bulunmamaktadır.

 

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Samsun öğrenci için yeterince sosyal ve sportif bir şehir. Birçok etkinlik için imkanı var büyükşehir olmasının artıları fazlasıyla görülüyor. Fakat Hukuk Fakültesi‘nin bulunduğu Çarşamba ilçesi merkeze 45 km uzaklıktadır. Çarşamba fazla sosyal bir ilçe değildir. Yaş ortalaması yüksek olduğu için öğrencilerin gitmesi ile yeni bir döneme girmiş ve gelişmeler göstermeye başlamıştır.

 

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Hukuk Fakültesi için devlet yurdu imkanları fazlasıyla bulunmakta. İki kız, bir erkek yurdu şimdilik var ama yapılmaya devam ediyor. Öğrenciler yurt açısından sıkıntı yaşamıyorlar. Merkez’de kalmak isteyenler için özel yurt ve ev imkanları yeterince uygun durumdadır.

 

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Çarşamba ilçesinden Merkez'e gitmek için halk otobüsleri kullanılmaktadır. Yaklaşık 56 dakika yolculuk sürer. Çarşamba'da otogar ve havalimanı bulunur. Samsun içi tren garı vardır.

 

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Zorunlu dil eğitimi yoktur. Hazırlık için Merkez kampüste eğitim görülmektedir

 

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Değişim programı ile giden-gelen öğrenci bu sene için bulunmamaktadır. Yatay geçiş imkanı vardır.

 

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Çarşamba sakin ve öğrenci için rahat bir ilçe, Samsun size her imkanı sunabilen bir şehir. Hocalar açısından artısı fazla. Eğitimi güzel. Öğrenmek isteyenler için her zaman her imkan bulunur. Başka bir şehirden geldiğinizde sizi korkutmayacak bir yeri vardır. Dersler yeterince öğrenci odaklı anlatılır. Okul sonrası planları için ideal bir fakültedir.

 

 

16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Okulumuz online süreçte Google Classroom üzerinden dersleri vermeye devam etmektedir. Hocaların dersleri akademik takvime göre düzenli bir şekilde işlemesi ve öğretmenlerin hangi kitapta, hangi bölümleri işleyeceğine dair öğrencilere bilgi vermesi ve hazırlanmalarını  istemeleri öğrencilerin derse hazırlıklı gelmelerine, dersin daha eğlenceli geçmesini sağlamaktadır. Sınavlar da aynı şekilde öğrencinin halini anlar niteliktedir.

https://hukuk.omu.edu.tr/tr

on dokuzmys.png