16 SORUDA NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

  1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Üniversitede hâli hazırda bir kampüs olmamakla beraber inşaatı başlamış ve devam eden bir kampüs projesi vardır. Buradan bakabilirsiniz, https://www.erbakan.edu.tr/s/kampus

Üniversitemiz henüz kampüs projesinin bitmemesinden dolayı fakülteler yerleşkeler halinde Meram ilçesi ağırlıklı, Konya'nın farklı yerlerine dağılmış durumdadır. Hukuk fakültesi de Meram Yeniyol caddesinde bulunan Eğitim ve İlahiyat fakültelerinin bulunduğu yerleşkede olup, İlahiyat fakültesinin binasında eğitimine devam etmektedir.

 

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakültede kafeterya, yemekhane, konferans salonu, amfi, kütüphane, mescit, bahçe ve fotokopi merkezi bulunmaktadır. Fakülte binası kendi binası değil, İlahiyat fakültesi binası kullanılmaktadır ancak bu durum kalıcı değildir. Binada altı adet amfi sınıfı bulunmaktadır ve ayrıca bunlardan iki tanesi Hukuk fakültesi öğrencileri için tahsis edilmiştir. Fakülte yeni olduğu için 3 yılda 4 bina değiştirildi.

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Fakültenin sınav sistemi yıllık şeklindedir. Güz dönemi sonunda bir vize sınavı olup bahar dönemi sonunda ise bir final sınavı olmak üzere yılda iki adet sınav yapılmaktadır. Seçmeli dersler için bu düzen geçerli olmayıp sınav  sistemi yıllık değil dönemlik olacak şekildedir. Yıllık sistemde vize sınavının %40’ı final sınavının da %60’ı temel alınarak bir hesaplama yapılır. Yapılan hesaplama sonucunda geçme notu olan 60 puana göre öğrencilerin başarı grafiği belirlenir. Not sisteminde sınıf ortalaması önemli olmadığı için harf notu belirli aralıklara göre verilir ve ortalamayla bağlantılı olarak değişmemektedir.

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

Fakültenin değerli öğretim üyeleri Türkiye’nin köklü üniversitelerinden mezun olmuş olup profesör, doçent ve doktor unvanlarına sahiptirler. 2 doçent, 7 doktor öğretim üyesi, 13 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

Hiçbir fark bulunmamaktadır.

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Devlet okullarındaki hukuk fakülteleri kontenjanına göre okulda daha az öğrenci kontenjanı mevcuttur. Bu ise hocalarla iletişimi olumlu etkilemektedir. Her öğrenci derste istediği gibi söz alıp çekinmeden soru sorabilir. Hocalar öğrencilerin soru sormasını teşvik için ekstra çaba harcamaktadırlar. Ders dışında ise hocaları odalarında ziyaret edip aklınıza takılan detayları rahatlıkla tartışabilirsiniz. Okul dışında hocaların mail adreslerinden onlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Fakültemizdeki sosyal ve akademik faaliyetler genellikle okul toplulukları tarafından gerçekleştirilmektedir. Sınav ve ders yoğunluğu da dikkate alınarak, akademik ve çalışma hayatımıza yön verecek konferans ve sunumlar, bizleri hukuk alanında daha da aktifleştirecek geziler ve sıkı ders temposundan biraz olsun rahatlamamızı sağlayacak eğlence programları mevcuttur.

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Üniversitenin yeni bir üniversite olması sebebiyle bu çeşit etkinlikler henüz sıklıkla yapılamamaktadır. Fakat öğrenci toplulukları ve öğrenci gruplarının etkinlikler ile ilgili yoğun gayret ve çalışmaları devam etmektedir.

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Konya’da bulunan beş üniversite sayesinde Konya şehri öğrenciye alışık ve öğrencinin ihtiyaçlarını hemen hemen karşılayabilecek bir yapıya sahiptir. yıl içerisinde sürekli bir konser, tiyatro, fuar gibi sosyal aktiviteler mevcuttur. Necmettin Erbakan Üniversitesi Konya’nın Meram ilçesinde yer alır ve konumu itibari ile sportif ve sosyal faaliyetler için uygundur. Öğrencilerin sosyalleşebileceği kurslar ve mekânlar yıl içerisinde sürekli aktiftir.

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Konya’daki devlet yurtları genellikle Selçuk Üniversitesi çevresine konumlanmıştır. Yani Selçuklu ilçesinde bulunmaktadır. Üniversite ve fakülte ise Konya’nın Meram ilçesinde bulunduğundan devlet yurtları ile fakülte arasında uzun bir mesafe vardır. Bu mesafe iki vasıta değiştirerek yaklaşık 1,5 saatte tamamlanmaktadır. Fakat bunun dışında üniversitenin etrafında özel yurtlar ve öğrenci evleri mevcuttur. Kapasite olarak öğrencilerin ihtiyaçlarını yeterince karşılayacak niteliktedirler.

 

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Konya’da şehir içi ulaşım oldukça kolaydır. Tramvay hattı üzerine dizili bir kent olmakla birlikte yüzölçümü geniş olduğundan ulaşımda bazı zamandan kaynaklı problemler meydana gelebilir. Fakat büyükşehir olmasına rağmen belirli saatler dışında yoğun bir trafiği yoktur. Şehirler arası ulaşımda ise bir merkez konumundadır. Ankara, Eskişehir ve İstanbul’a hızlı tren ile birkaç saat içerisinde ulaşımı vardır. Fakat çoğu şehre merkezi konumu sebebiyle yalnızca otobüs yolculuğu yapılabilmektedir. Örneğin İzmir’e direkt uçuş seferi yoktur. Bunun yanı sıra otogar,  tren garı ve havaalanı şehir merkezine çok uzak olmayıp öğrenciler için ulaşımı gayet kolay bir mevkidedirler.

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Fakültenin niteliği itibari ile bir dil hazırlık sınıfı bulunmamaktadır. Fakültede verilen dil eğitimi birinci  sınıfta görmüş olduğunuz haftalık 2 saat olan İngilizce dersi ile sınırlıdır. Bu dersten de muaf olunabilmektedir.

 

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Yakın bir zamanda fakültemiz Erasmus anlaşması imzalandığını duyurdu ancak anlaşmanın pandemi zamanına denk gelmesinden dolayı anlaşma hakkında somut bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca ikinci öğretimde başarı olarak ilk %10’luk dilime giren öğrenciler harç ödemekten muaf tutulmaktadır.

 

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Fakülte yeni olduğu için akademisyen atamaları dikkatli bir şekilde yapılmaktadır ve alanında başarılı isimler derslere girmektedir. Bununla beraber hocaları öğrencileriyle çok ilgilenen ve birebirde ulaşma imkânınızın yüksek olduğu kişilerdir. Bunun yanında fakülte şehrin merkezine çok yakın ve ulaşımı rahattır. Sosyal ve akademik anlamda birçok etkinlik yapılmaktadır ve yine akademik anlamda yükselişte bir üniversitedir.

Konumu bakımından Türkiye’nin en güzel ve merkezi şehirlerinden birinde yer alır. Hukuk fakültesi de Konya'nın en güzel yerlerinden olan Meram ilçesinin Yeniyol Caddesinde bulunmaktadır. Yeni bir üniversite oluşunu toyluk olarak değil dinamizm ve gelişmeye açıklık olarak avantaja çevirerek kullanır. Ortak bir kampüsü olmasa dahi yenilikçi yerleşkeleriyle öğrencilerine sıcak bir imkân sunar.

 

 

16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Pandeminin başlarında altyapısal olarak aksaklıklar olsa da üniversitemiz zaman geçtikçe bunu minimum düzeye getirilebilmiştir. Derslerde nadir de olsa bazı aksaklıklar takılmalar oluşuyor. Hocalarımız da elinden geldiğince bizlere yardımcı olmaya çalışıyor ancak sınavlar konusunda okulumuzun ve hocalarımızın öğrencilerin yanında olduğunu söylemem. Kopya çekilmesini önlemek maksadıyla yapılanlar (çok az süre verilmesi, yapılan soruya geri dönülememesi, hem ödev hem online sınav yaparak bizleri olabildiğince zorlaması, sınavlarda kameraların açılacak olması…) sadece kopyayı engellemekte kalmayıp birçok öğrenciyi de mağdur etmektedir.

https://www.erbakan.edu.tr/hukukfak

necmettinerbkn.png