16 SORUDA MEF ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?     

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Bütün bölümler tek kampüsün içerisindedir. Dolayısıyla bütün derslerimiz aynı  yerde gerçekleşmektedir.

Üniversite, İstanbul’da iş hayatının merkezi Maslak’ta bulunmaktadır.

Üniversite, M2 Metro Hattı, İTÜ-Ayazağa durağından inildiği zaman 10 dakika yürüme mesafesindedir. 15 dakikada bir, okulumuzdan metro çıkışına shuttle gidip gelmektedir. Bu güzergahtan dolmuşlarla da okula gelebilirsiniz. Ayrıca okulun önündeki duraktan İstanbul’un çoğu yerinden binebileceğiniz otobüsler geçmektedir. Dolayısıyla ulaşım çok rahat denilebilir.

Yeşil alan az ancak İstanbul’daki etkinlik ve organizasyonların pek çok kısmının gerçekleştiği UNİQ İstanbul ve Wolkswagen Arena ile ortak alandayız. Öğrenci sayısını az tutan butik bir bir Üniversite olduğu için sorun teşkil etmemektedir.

Üniversite’nin içinde kendi yemekhanesi mevcuttur.

Alternatif olarak 3 adet kafeterya mevcut. 1’i Öğrenci Kantini. Daha  uygun fiyatlarla buradan da ürünlere erişim mümkündür.

Amfiler, öğrenciye düşen alan bakımından geniş. Seçmeli dersler 15-20 kişilik aktif öğrenme için tasarlanmış Flipped Classroom’larda işlenmektedir. Duruşma salonumuz vardır. Kütüphanemiz var ve güçlü bir online veri tabanımız bulunmaktadır.

 

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

MEF Hukuk Fakültesi öğrencileri olarak en büyüğü 320 kişilik amfilerde ders yapma şansımız olduğu gibi aktif öğrenme yöntemi Flipped Learning için tasarlanmış en fazla 30 kişilik sınıflarda da derslerimizi alma şansımız vardır. Ayrıca Temsili Mahkeme Salonu ile olayların simülasyonunu gerçekleştirme şansımız olmaktadır. Hukuk Fakültesi öğrencileri tarafından da fazlaca kullanılan MEF Kütüphanesi, sessiz çalışma odaları, grup çalışma odaları ve sınırsız erişim kaynağı, güçlü dijital ve basılı kaynak ile verimli çalışma alanı sunmaktadır.

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Dönemlik sistem mevcut. 1 vize 1 final var her dönem. Bazı seçmeli dersler proje bazlı olabiliyor. Ayrıca Bütünleme hakkımız da mevcut. Geçme notu Finalde 50. Vizeler %40 etkilerken, finaller ise %60 etkilemekte. Bazı ana derslerde, derslerden önce sisteme dersle ilgili testler yükleniyor. Bunlardan %5 puan alabildiğimiz oluyor. Çok istisna durumlarda burs kesiliyor. Hazırlık okursanız 5+1, okumazsanız 4+1 seneniz oluyor burs açısından. Yaz okulu da mevcuttur.

 

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi Akademik kadrosu çok güçlü ve donanımlı akademisyenlerden oluşmaktadır. Üniversitenin internet sitesinden detaylı bilgiye eriştiğiniz takdirde hak vereceksiniz.

 

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

İkinci öğretimimiz mevcut değildir.

 

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Öğrenci sayısını az tutan bir Üniversitedir. Hoca başına düşen öğrenci sayısı çok düşüktür. Çok iyi bir avantajdır bu durum. Dolayısıyla Dekanınızın-Hocalarınızın odasına bile direkt gidip herhangi bir durumu konuşabildiğiniz bir üniversitedir.

 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Ulusal ve Uluslararası Konferans/Sempozyumlar gerçekleşmektedir.

Çeşitli Ulusal Hukuk Dernekleri, TBB, İstanbul Barosu gibi kurumların bazı eğitimleri de gerçekleşmektedir.

Fakültemiz, en aktif ve en çok etkinlik çıkaran Hukuk Kulüplerinden biri  olan  MEF HUKUK KULÜBÜ’ne sahip. Dolayısıyla her hafta bir etkinlik-konferans-ofis ziyareti muhakkak olmakta. Meslekteki bütün avukatlarla iletişim halindeler. Az öğrenci olmasından dolayı, öğrenciler okula gelen mesleğin önde gelenleriyle yakın ilişki kurabiliyor.

Hukuk Fakültesi öğrencileri için her sene kampüste Hukuk Fakültesi Kariyer Günleri düzenlenmekte. Bu etkinliğe İstanbul’un önemli Hukuk bürolarından hukukçular katılıyor. Öğrencilerle sohbet edip CV’lerin paylaşabildiği network oluşturulan bir etkinlik.

Üniversite, Maslakta olması nedeniyle de pek çok hukuk bürosuyla yakın mesafede. Dolayısıyla organizasyonlar da çok kolay biçimde gerçekleşebilmekte.

 

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Müzik Kulübü ve Tiyatro Kulübü aktiftir. Ayriyeten alan paydaşı olduğumuz UNİQ İstanbul’da her gün ya tiyatro ya da konser olmaktadır. Film Galalarının çoğu burada gerçekleşmekteir. Volkswagen Arena’da da sürekli festivaller veya konserler  olmaktadır.  Bu organizasyonlara ya ücretsiz bilet ya da indirimli bilet temin edebiliyoruz. Çeşitli  kulüpler de kaynaşma partileri düzenlemektedir.

 

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Üniversitemiz İstanbul’da en iyi bir lokasyona sahip olduğu için bu anlamda iyi imkanlar söz konusudur denilebilir.

 

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Üniversitemizin içerisinde yurt yok. Sadece okula yakın mesafede olan bir yurtla anlaşması var. Servisle ulaşım sağlanıyor 10-15 dakika uzaklıktadır. Ayrıca kız öğrenciler için de üniversitenin bir yurdu bulunmaktadır.

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Okulun önünden otobüs pek çok lokasyona gidebilmektesiniz. Metro ile de aynı şekildedir. İstanbul araç trafiği dışında ulaşımı iyi bir şehirdir. Metro ile her istikamete kolaylıkla ulaşılabilinir. Okulumuzun servis hizmeti var ancak sabah erken saatlerde yoğunluk sebebiyle zaman zaman binemediğimiz oluyor. Sabah 8.30-19.30 aralığında olmak üzere yarım saatte bir hem okuldan İTÜ metroya hem de İTÜ metrodan okulumuza bu servislerle ulaşım sağlayabiliyoruz. İTÜ’nün önünden 5-10 dakika içerisinde okula ulaşabileceğimiz çeşitli otobüsler ve minibüsler de mevcut.

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

%30 İngilizce zorunluluğu olan bir Hukuk Fakültesidir. Hazırlık vardır. 5 kurdan oluşuyor. Belirli şartlarda (sınav, sertifika vs.) muafiyet söz konusu. Hazırlık sınıfları 15-20 kişilik. Hocaların tamamına yakını yabancı. Fakültede alan dışı seçmeli ders olarak yabancı dil dersleri de alabiliyorsunuz. Pek çok dil mevcuttur. Fakültede uluslararası hukuk, hukuk başlangıcı, hukuk felsefesi gibi belli başlı ana derslerimizi İngilizce olarak alıyoruz.

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

YÖK 2020 Kontenjanlarını henüz onaylamadığı için yeni burs yönergesi henüz açıklanmadı. Haziran ortasında açıklanacak güncel bilgiler. Geçtiğimiz senenin bilgilerine ise http://aday.mef.edu.tr/ sitesinden erişebilirsiniz.

Öğrenci Değişimi açısından ise Erasmus gibi programlar mevcuttur.

 

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Kişi öncelikle hukuk okumak isteyip istemediğine karar kılmalı. İmkanı varsa tercihlerden önce bir büroda vakit geçirmeli, Adliye’ye gidip süreci görmeli. Severek okunmazsa zor bir bölüm. Öncelikle herkes Üniversite tercih ederken çeşitli kriterlere sahip oluyor. Üniversite tercih edecekler öncelikle belli kriterlerini belirlemeliler ve buna göre tercih etmeliler. Reklamlara ve toplum algısına kulak asmamalılar. Kimseyi dinlemeyip, kendileri karar vermeliler. Öncelikle tercih yaparken YÖK, TÜMA ve ÜniAr raporlarını iyi incelemeliler. Üniversite öğrenci başına ne kadar masraf yapıyor, öğrencilere ne tür yatırımlar yapılıyor bu incelenmeli.  MEF, Üniversiteler Memnuniyet Araştırmasında 10. Vakıflar arasında ise 5. ve A + Kategorisinde.  Ayrıca yine UniAr’ın yaptığı araştırmaya göre Uzaktan Eğitimi En İyi yöneten Vakıf Üniversiteleri Sıralamasında üniversitemiz birinci Oldu.

Tercih Döneminde tüm Üniversitelerin akademik kadroları araştırılmalı, hoca başına düşen öğrenci, hocaların derse girip girmediği, ne kadar verimli geçtiği gibi etkenler iyice soruşturulmalı (doğru kaynaklardan).

Hocalarla yakın ilişki ve çok iyi bir akademi kadro benim için ilgi çeken bir nokta oldu. Rektör hocamızla bile yakın bir ilişkimiz var, her sorunla kendisi bizzat ilgileniyor. Maillerinize cevap veriyor. Yeri geliyor, telefonla sizi arayıp sorununuzla ilgileniyor. Flipped Learning sistemi uygulanmakta okulumuzda. Çoğu dersin hocası, her dersten önce 10-15 dakikalık dersi kısa özetleyerek anlatan bir video yüklüyor sistemimize. Biz önceki gün bu videoları izliyoruz ve ders hakkında bilgi sahibi olarak derse giriyoruz. Böylelikle ders dinleyeyim not yetiştireyim gibi tek düze işlenmiyor. Karşılıklı diyalog halinde akılda kalıcı nitelikte oluyor. Dersle alakalı çeşitli makale ve araştırmalar da yüklenmekte.  Tabi az öğrenci olması da bu konuda bir etken çünkü her hoca, neredeyse bütün öğrencileri tanır. Çekinme söz konusu olmaz, öğrenciler özgüven elde eder. Belirlediğim kriterlerden birisi de İngilizce eğitim olmasıydı. %30 İngilizce eğitim var. Çok sayıda seçmeli dersimiz var kendi ders programımızı kendimiz yapıyoruz. Seçmeli derslerin içerikleri ise çok çeşitli. İstanbul Barosunun verdiği derslerden tutun da sektörün bilinen avukatlarının verdiği derslere kadar pek çok seçmeli ders var. Kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz bir alan var ise ya da merak ediyorsanız, kurslara gerek kalmıyor dersini alabilirsiniz. Ayrıca bu seçmeli dersler 15-20 kişilik flipped sınıflarda oluyor genelde. Dolayısıyla çok verimli geçmektedir.

İstanbul, mesleğin kalbi gibi ve yakın çevrede pek çok ofis var. Kendi ders programınızı kendiniz planlayıp, belirli saat veya gününüzü müsait hale getirerek staj yapma imkanınız da mevcut. Kalabalık okul olmadığından, çeşitli avukatlara yakın ilişki kurup kendinizi ispatlayarak staj imkanı elde edebilirsiniz. Üniversite’nin mottosu Öğrenmeye sınırsız özgürlük. Dolayısıyla kendinizi geliştirebileceğiniz imkan ve özgürlükler var, kulüpler gibi ancak bu söylediklerimin hepsi kişiye bağlı. Ayrıca çok zor bir Hukuk Fakültesi. Tercih edeceklere şimdiden söyleyeyim. Bir öğrenci, Üniversitesinin ona verdiği imkanları kullanmıyorsa, çaba sarfetmiyorsa Üniversite ne kadar iyi olursa olsun farkeden bir şey olmaz. O yüzden, imkanları sonuna kadar kullanmaya ve kendini pek çok alanda geliştirmeye açık insanların tercih etmesini öneririm. Yaşadığımız bu süreçte, Online eğitimde de süreci en iyi yöneten Üniversite olduğu açıklandı çeşitli araştırmalarda çünkü online eğitim  aşina olduğumuz bir sistemdir.

 

Unutmayın bizler burada belki Üniversitelerimizi sevdiğimiz için anlatırken güzel şeyler söylüyor olabiliriz. Bazıları kulaktan dolma bilgilerle yanlış bilgiler de konuşuyor olabilir

ama

Yukarıda saydığım raporlar, öğrenci genel memnuniyet raporları asla yalan söylemez. Bilinçli tercih önemli!

16. OKULUNUZ ONLİNE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

  Online süreç bizim için gerçekten aksama olmadan verimli ve düzenli bir şekilde başladı. Bütün derslerimize okulumuzda halihazırda kullandığımız MEF Blackboard ders sistemi üzerinden canlı bir şekilde katılım sağladık. Pratik çalışmalarımız da bu doğrultuda eksiksiz bir şekilde yapıldı. Ancak sınavlar hususunda katı bir sistemin benimsenmesi ve öğrenciye anlayışlı davranılmaması bizleri zorladı. Kamera ve mikrofon açık bir şekilde sınavlara girdik. Bunun haricinde normal sınav süremizden daha az sürelerde, soru yükü daha fazla olan sınavlar yapıldı. Ayrıca  okulumuz bilgisayarı olmayan ya da bozulan öğrencilerine okul içerisinde de kullandığımız chroomebook bilgisayarlardan yolladı. Ben de o öğrencilerden biriyim. Okulla iletişime geçerek bilgisayar talep ettikten sonra 2 gün içerisinde bilgisayar tarafıma ulaştı.

 

 

https://flaw.mef.edu.tr

mef.png