16 SORUDA KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

KTO Karatay Üniversitesi’nin iki kampüsü bulunmaktadır. Hukuk fakültesi ise şehir merkezinde yer alan ana kampüsü içerisindedir. Üniversitenin ana kampüsü vakıf üniversiteleri şartlarına göre gayet iyi durumdadır ve her geçen sene büyümeye devam etmektedir. Boş zamanlarınızı değerlendireceğiniz spor, sanat ve sosyal alanlar; kampüs içerisinde kapalı ve açık otopark mevcuttur.

Okulda büyük bir sosyal tesis mevcuttur. İçerisinde büyük bir yemekhane, konferans salonu, SKS Koordinatörlüğü, kırtasiye ve kafe vardır. Ayrıca kampüsteki her binanın içerisinde de kafe, kantin, yemek yerleri bulunmaktadır.

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Hukuk Fakültesinin binası 2016 da yapılmış olmakla beraber modern ve oldukça büyük ve kapasitesi yüksek amfilere sahiptir.

Fakülte içerisinde duruşma salonu, toplantı salonu, kütüphane, okuma salonu adı altında çalışmaya elverişli bir çalışma ortamı, kafe ve mescit bulunmaktadır.

Fakülteye giriş- çıkış bina içindeki güvenliğin yanında öğrenci kimliği ile geçilen turnikeler ile sağlanmaktadır.

 

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Fakültenin not sistemi yıllık sistemdir. Sene boyunca bir vize bir final yapılmaktadır. %40 vize %60 final notları etkilemektedir.

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

Kadrolu 1 profesör, 7 Dr. öğretim üyesi, 1 doçent; misafir öğretim üyesi olarak 2 profesör, 2 doçent, 3 Dr. öğretim üyesi ve 13 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

Fakültemizde 2.öğretim bulunmamaktadır.

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Öğrenciler rahatlıkla sınıfta söz alabilmektedirler.

Soru sorma konusunda gerektiği düzeyde serbestiyle ve imkâna sahiptirler.

Ders dışında da öğrenciler, ilgili hocaların yanına giderek gerek sınıf içerisinde gerek hocaların şahsi odalarında sorularına cevap alabilmektedir.

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Çeşitli kimselerin (ki bu kimseler kamuya mâl olmuş, alanında yetkin kişiler) konferansları ile kurgusal duruşmalar ve öğrenci toplululuğunun faaliyetleri ile aktiflik sağlanmaktadır. Kariyer ve Gelişim Ofisi aracılığı ile ara tatilde hukuk bürolarında ve adliyede de staj yapılmaktadır.

Fakültemiz de etkin bir topluluğumuz mevcut, düzenlediği simülasyonlar ile birçok okuldan öğrenciye ev sahipliği yaptığı olmuştur. Bu sayede hem yıllar boyu süren arkadaşlıklar edinilmekte hem de akademik anlamda öğrencinin kendini geliştirme imkânı olmaktadır.

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

KTO Karatay’ın her yıl düzenlediği bir takım şenlikler bulunmaktadır. Bunların başında soba başı sohbetleri vardır, havalar biraz soğumaya başlayınca sosyal tesisin önüne sobalar kurulur. Aynı zamanda sosyal tesiste konserler, söyleşiler verilmektedir. Diğer bölümden öğrencilerle sohbet edip keyifli vakit geçirebileceğiniz sıcak bir ortam olmaktadır. İkinci dönem nisan ayının ortalarında bahar şenlikleri olmakta yine o dönemde de konserler, dans gösterileri gibi etkinlikler olmaktadır.

 

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Selçuklu Kongre Merkezi’nde veya şehrin simgesi haline gelmiş noktalarda belediye ve çeşitli kurumlar tarafından güzel etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Sanatseverlerin, kitap âşıklarının bir araya gelebileceği büyük organizasyonlara ev sahipliği yapılmaktadır.

Spor bakımından şehrin belli noktalarında belediye tarafından spora teşvik amaçlı, ucuz denebilecek bir ücret ile abone olabileceğiniz spor salonları ve yüzme havuzları ile ücretsiz kurslar mevcuttur.

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Erkek yurtları kapasitesi bakımından Türkiye’nin en yeterli illerinden biri olan Konya pek çok özel, yarı-özel, devlet yurduna sahiplik yapmakta ve bu yurtların pek çoğu yeni binalardadır.

Kız yurtlarında ise devlet yurdu kapasitesi yetersiz kalmakta ve bu eksik özel, yarı-özel yurtlar ile kapatılmaktadır.

Kampüsün karşısında üniversiteye ait apart otel daire tarzlarında iki adet kız ve yine üniversiteye ait kampüse 400 metre mesafede bir adet erkek öğrenci yurtları mevcuttur. 

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Ulaşım bakımından şehir son derece gelişmiş denebilmektedir. Ulaşımda fakültemiz için dolmuş ve tramvay hattı yoğunluk olarak kullanılmaktadır. Şehrin tramvayları her 12 veya 15 dakikada bir geliyor. Bunun dışında şehirde dolmuş, otobüs ve ticari taksiler ile ulaşım sağlanmakta. 1.55 TL gibi uygun bir öğrenci bilet fiyatı tüm toplu taşımalarda aynı şekilde geçerli. 90 TL aylık öğrenci abonmanı yaptırabiliyorsunuz, bu öğrenciye kolaylık sağlamakta.

Ayrıca şehirde ulaşım günden güne geliştirilmeye çalışılıyor.

Şehirde havaalanı size biraz uzak bulunuyor. Otogar kampüsten 50dk’lık bir tramvay yolculuğu ile ulaşılabilir konumda. Tren garı kampüsten yarım saate yakındır.

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Fakültemizde hazırlık eğitimi bulunmamaktadır.

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Üniversite bu konuda öğrencilere çok iyi imkânlar sunmaktadır. İlk 10.000’e giren öğrencilere 3.000 liraya kadar aylık nakit, barınma ve İngiltere’de iki aya kadar dil bursu vermektedir.

Fakültede erasmus+ programı sayesinde yurt dışında 6 aya kadar staj yapma imkânı da bulunmaktadır.

 

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Öncelikle üniversitemiz bir vakıf üniversitesi olduğu için eğitim kural olarak ücretli olduğunu belirtelim. Bunun için tercih edecek öğrenciler için ücreti diğer vakıf üniversitesine göre uygundur. İlk 10.000’e giren öğrenciler için ise yukarıda bahsedilen burslar verilmektedir. Üniversiteye geldiğinizde kendinizi bir birey gibi hissedebiliyorsunuz. Hocalara (hatta rektör hocaya bile) kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz ve bire bir görüşme yapabiliyorsunuz. Hocalarımızın çoğunluğunun uygulama tecrübeleri olduğundan dersleri teorik ve pratik olarak öğrenebiliyor. Duruşma salonu ve üniversitenin karşısındaki adliye sarayı sayesinde daha öğrenci iken uygulamayı yakından görebilirsiniz. Yaygın bir biçimde uygulanan asistan öğrencilik uygulaması sayesinde kendinizi hem akademik veya sosyal yönden geliştirip hem de aylık cep harçlığınızın bir kısmını çıkarabilirsiniz. Sosyal etkinlik veya bir proje yapmak istediğinizde arkanızda üniversitenin akademik ve maddi desteğini görebilirsiniz. Burada bahsedilen akademik, sosyal ve maddi nedenler ile bu fakülte tercih edilebilir.

16. OKULUNUZ ONLİNE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Okulumuz online süreci oldukça iyi yönetti. Karatay hibrit eğitim modeli ile derslerimiz hem yüz yüze hem de online olarak işlendi. Derslere ulaşmakta herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Sınavlarda öğrenciyi mağdur edecek bir uygulama olmadı. Teknik sıkıntılarımızda uzem sistemine ulaşarak sıkıntılarımızı dile getirdik. Hızlı bir şekilde sıkıntılarımız giderildi.

 

https://www.karatay.edu.tr/Fakulte/HK.html

kto.png