16 SORUDA KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Üniversitenin kendine ait kampüsü bulunmaktadır.  Hukuk Fakültesi İzmit/Umuttepe’de yer alan ana kampüs içerisindedir.  Kongre ve kültür merkezi, spor salonu gibi fiziki imkanlara sahiptir.

 

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakültede üç büyük amfi mevcuttur. Derslerin çoğu bu amfilerde işlenmektedir. Kütüphane, kantin, mescit de fakültede bulunmaktadır. Fakültenin bahçesi de bulunmaktadır. Ayrıca fakülte kampüs içerisinde merkezi bir konumda yer almaktadır. Yemekhane ve öğrenci işleri binasına birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir.

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Yıllık sistem mevcut olup ,senede bir vize ,bir final şeklindedir. Ancak dönemlik alınan seçmeli dersler yıllık sistemin dışındadır. Sınav yüzdeleri genelde vize %40, final %60 şeklindedir. ( not ağırlıkları bazı derslerde değişiklik gösterebilmektedir).

 

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

Fakültede 6 profesör, 7 doçent, 11 doktor öğretim üyesi 28 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

 

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

Fakültede ikinci öğretim mevcut değildir.

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Dersler amfilerde kalabalık şekilde işlenmesine rağmen öğrenciler derslerde  rahatlıkla söz alabilmektedir. Öğretim üyeleriyle ders harici görüşebilme şansları mevcuttur. Fakülte içerisinde  öğretim üyesiyle iletişim şansı bulunmadığı durumda ise üniversitenin bilgi sistemi üzerinden ulaşabilme ihtimali yüksektir.

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Fakültede belli aralıklarla akademisyenlerin, hukukçuların (hakim, savcı, avukat gibi) katılım sağladığı organizasyonlar gerçekleştirilmektedir. Bu tür etkinlikler genelde fakültede faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri tarafından organize edilmektedir.

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Yıl içerisinde birçok konser, zirve, panel vb. organizasyon üniversitede sıklıkla gerçekleşmektedir. Aktif olan birçok öğrenci kulübü mevcut olup, çeşitli tiyatro, konser, festival gibi etkinlikler düzenlemektedir. Ayrıca üniversitede hemen hemen her yıl kapsamlı bahar şenlikleri yapılmaktadır.

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Kampüsten yaklaşık yirmi dakikalık uzaklıkta yer alan şehir merkezinde birçok sosyal ve sportif faaliyet merkezi mevcuttur.

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Üniversite yerleşkesi içinde ve etrafında birçok yurt bulunmaktadır. KYK yurtları yer ihtiyacını karşılayabilmektedir ve KYK yurtlarının çoğunluğu kampüse yakın bir konumdadır. Özel yurtların sayısı ve çeşitliliği de fazladır.

 

12.ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Kocaeli’nin sanayi şehri olması ve konumu dolayısıyla, şehir ulaşım açısından pek çok alternatife sahiptir. Havaalanı mevcuttur aynı zamanda Sabiha Gökçen havalimanına yaklaşık bir saat uzaklıktadır.

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Yabancı Dil Hazırlık sınıfı  mevcut değildir. İlk yıl İngilizce veya Almanca dil dersi zorunluluğu olsa da  muafiyet sınavına girip bu derslerden muaf olma şansı da vardır.

 

14.FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Mevlana, Farabi gibi değişim programları mevcuttur.

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Kocaeli Üniversitesinin en büyük avantajı coğrafi konumudur. Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesinin vermiş olduğu hukuk eğitimiyle ortalamanın üzerinde bir fakülte olduğunu düşünüyorum. Birçok farklı üniversitede hukuk okuyan arkadaşlarımla yapmış olduğum bilgi paylaşımı sayesinde bu kanıya vardığımı söylemek isterim.  Zorunlu dersler, sadece teorik bilgilerden oluşmamakta, hocalarımız bizleri düşünmeye ve sorgulamaya yöneltmektedir. Ayrıca her dönem seçtiğimiz iki adet  seçmeli ders sayesinde farklı sosyal bilimleri hukuk ile mukayese etme fırsatına sahip oluyoruz.

Fakülte binamızın ana kampüste olması sosyal etkinlikler aşısından geniş imkanlar  kazandırıyor.

Benim için tercih edilecek üniversitenin hangi ilde bulunduğu, şehrin sunacağı fırsatlar önemli bir nokta. Kocaeli’nin bir sanayi şehri olması ve İstanbul’a komşu il olması birçok fırsatı da beraberinde getirmektedir. Kocaeli’ den  tarih, sanat, kültür ve akademik imkanlar açısından zengin olan İstanbul’a ulaşım imkanı kolay olması oradaki fırsatlardan istifade etme şansı tanımaktadır. Ayrıca Bursa, Ankara, Eskişehir gibi birçok büyük şehre ulaşım imkânı hem öğrencilik hayatının dolu ve eğlenceli geçmesini sağlamakta hem de hukuk eğitimi açısından da artılar kazandırmaktadır.

 

16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Hocalarımızın özverisi ve anlayışı sayesinde online eğitim sürecine çabuk koordine olundu ve diğer üniversitelere nispeten daha sorunsuz ve öğrenci yanlısı bir uzaktan eğitim dönemi geçirdik. Derslerimiz  “Microsoft Teams” uygulaması üzerinden canlı bir şekilde yapılmaktadır. Derslerin kayıtları da öğrenciyle paylaşılmaktadır. 2019-2020 FİNAL Sınav döneminin başlamasıyla beraber sınav sisteminde bir çökme meydana geldi fakat öğrenci yanlısı yönetim sayesinde bu sorun öğrenci aleyhine bir durum oluşturmadı.

 

http://kocaeli.edu.tr/fakulteler/hukuk.php

kocaeli.png