16 SORUDA KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Üniversitenin büyük bölümü Yahşihan yerleşkesinde bulunmaktadır. Fakülte binası bu yerleşke içerisinde yer almaktadır.

Kampüsün genel olarak bir öğrencinin ihtiyaçlarının hepsini karşılayacak niteliktedir. Kampüsün içerisinde gölet bulunmakta ve bu gölet etrafında da öğrencilerin oturabileceği banklar, çardaklar ve yeşil alan bulunmaktadır.

Kampüs içerisinde ring bulunmaktadır ve üniversiteden ücretsiz kiralanabilen bisikletler ile de ulaşım sağlama imkanı mevcuttur.

Kampüste stadyum bulunmakta ve hem üniversiteye ait hem de olimpik havuza sahip, geniş imkanlara sahip ücretli özel spor salonu bulunmaktadır. 

 ( Maxpora )

Kampüs içerisinde devlet, yarı özel ve özel yurtlar bulunmaktadır.

Üniversite içerisinde bulunan yemekhanelerden de öğrenci hesabına yüklenebilecek para karşılığında çok ufak bir fiyata yemek saatleri içerisinde yararlanılabilir.

Kampüs içerisinde öğrencilerin ihtiyaçlarına hitap edecek çok fazla kafe bulunmaktadır.

Kampüs içerisinde büyük kapasiteli, güzel bir cami bulunmaktadır.

Kampüste öğrencilere tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi de hizmette bulunmaktadır.

 

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakülte içerisinde toplantı salonu, ders çalışma salonu, konferans salonu, küçük bir kitaplığı, kantini ve mescidi bulunmaktadır.

 Üniversiteye girişlerde öğrenci kimliğinizi güvenliğe gösterip, turnikelerden geçtikten sonra giriş yapılır ve her fakültenin de kendine ait güvenlik görevlisi bulunmaktadır.

Fakültenin önünde ve arkasında banklar, çardaklar ve yeşil alanı bulunmaktadır.

Dersler 3 veya 3+ oturaklı  amfilerde işlenmektedir.

 

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Fakültede dersleri yıllık müfredat olarak işlenmekte ve tüm eğitim sezonu içerisinde bir vize bir de finale girilmektedir. Doğal olarak not ortalaması da yıllık olarak hesaplanmaktadır.

Sınavların yüzdelik dağılışı ise vize %40, final %60 olarak notlandırılmaktadır.

 

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

Fakültede 3 profesör, 8 doçent ve 10 doktor öğretim üyesi, 32 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

Hayır, genellikle hoca farkı bulunmuyor fakat bazen hocanın ders programı dolduğunda fark edebiliyor ancak genel olarak okul yönetimi bunu yapmamaya dikkat ediyor.

 

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Gayet sıcak ve iyi bir iletişiminiz bulunabilir. Uygun olan zamanlarda izin alıp konuşabilirsiniz, sorunuzu sorabilirsiniz. Soramadığınız sorularınızı hocaların odasına giderek de sorularınızı sorabilirsiniz.

 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Bu konuya üniversite ve topluluklarımız gerçekten önem vermekte ve alanlarında çok önemli kişiler fakülteye gelerek topluluklarımızın düzenlemiş olduğu etkinliklere katılmaktadırlar.

 

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Covid-19 virüsü sebebiyle bu gibi etkinlikleri görme fırsatımız olmadı.

 

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Bulunduğu ilçenin nerdeyse %80 gibi büyük bir kısmını öğrenciler oluşturduğu için belediye tarafından öğrencilere yönelik hizmetler ve çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Spor alanında ise çeşitli spor kompleksleri bulunmaktadır.

 

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Erkek ve kız yurtları bakımından da devlet, yarı özel ve özel yurtlar bulunmakta ve bu konuda çoğu kimse özel bir durumu olmadığı sürece pek sıkıntı yaşamamaktadır. Yurtlar da genel olarak çoğu birbirine yakın hatta karşı karşıyadır.

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Genel olarak ihtiyaçlarınızın neredeyse hepsini ilçeden karşılıyorsunuz hatta bazı öğrenciler hiç şehir merkezine gitmez ama eğer gitmek isterseniz ise de şehir merkezine giden dolmuş hattı bulunmakta. Otogara ve tren garına giden dolmuş hattı bulunmakta ve bu konuda da ulaşım gayet iyi sayılır. Bunların yanında ticari taksilerle de istediğiniz yere ulaşım sağlayabiliyorsunuz ve taksiciler öğrencilere yardımcı olmaktadır. Kısacası Kırıkkale küçük şehir olduğu için gideceğiniz yerlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz ve bu yerlere ulaşımda kısa sürmekte. Ankara’ ya 45-60 dk. arası sürmektedir. Yani il değiştirmek dahi bu sürede gerçekleşmektedir.

 

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

1.Sınıfta iken İngilizce dersini seçmek zorunludur, okulun ilk döneminin başlangıcında muafiyet sınavı olur ve bu sınavda başarılı olursanız dersi geçmiş oluyorsunuz fakat başarısız olursanız dersi seçmek zorunludur.

 

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Bu konu hakkında maalesef bir bilgim bulunmamaktadır. Fakat bu konu hakkında bilgi almak isterseniz okulun öğrenci işlerini arasanız sizlere bu konu hakkında yardımcı olacaklar.

 

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Fakülteyi, hatta üniversiteyi tercih ederken öne çıkan en önemli özelliği akademik yönüdür. Ankara’ ya olan yakınlığından dolayı hocalarımızın büyük çoğunluğu Ankara’ dan gelmekte, bu yönüyle de hoca sıkıntısı yaşamıyorsunuz. Fakültenin eğitim kadrosu çok başarılı ve çok kaliteli hocalarla dolu. Bu yönü eğitim anlamında seçkin üniversitelerle yarışır olmasını sağlıyor ve sizin kaliteli bir eğitim alarak daha donanımlı bir kariyerinizin olmanızı sağlıyor. Hakimlik–savcılık sınavlarında da Kırıkkale Üniversitesi üst sıralarda yer alarak kendisini belli etmekte. Eğitimin yanında kampüsümüz tam anlamıyla öğrencilere yönelik düzenlenmiş bir alandır. Bu da tercihinizin için büyük bir avantaj sağlıyor. Kırıkkale maddi bakımdan da öğrencilere hitap ediyor. Çünkü ulaşım sıkıntınız yok. Yurtlardan, apartlardan fakülteye gitme mesafesi yakın olup, isterseniz yürüyebilirsiniz isterseniz de çok küçük bir fiyata ringe binebilirsiniz ( 50 kr ). Bunun yanında çok seçenekli barınma imkanınız bulunmakta ve bunlar da uygun fiyatlı. Kampüsümüzü herhangi bir anlamda yetersiz bulursanız Ankara’ ya istediğiniz zaman otobüs seferi bularak gidip ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Kırıkkale’nin konumundan dolayı şehirler arası yolculuklarda da sıkıntı yaşamazsınız Yukarıda saydığım faktörleri göz önünde bulundurduğunuz zaman Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi kesinlikle çok büyük avantajlara sahip ve üst tercihlerinizde bulunması gereken bir fakülte.

 

 

16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Uzaktan eğitim ‘KUZEM’ üzerinden sürdürülmektedir . Online döneme alışma sürecinde her okulda yaşandığı gibi sistemin oturması konusunda bir takım sıkıntılar yaşandı. Kullanılan platformun  kişi kapasitesinin yetersiz kalmasından dolayı alternatif olarak ‘TEAMS’ adlı bir uygulama kullanılmaya başlanıldı. Ders süreleri 1-2 saat aralığındadır. Birinci ve ikinci öğretimin ders saatleri çakışmamaktadır. Şu anda öğrenciler ve öğretmenler uygulanan sisteme alışmış durumda ve dersler düzenli bir şekilde sıkıntı yaşanmadan sürmektedir.

https://hukuk.kku.edu.tr/Fakulte

kırıkklae.png