16 SORUDA İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

 

  1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Fakültenin Şirinevler Kampüsü içerisinde yer almaktadır.Kampüsümüz sadece Hukuk Fakültesi öğrencileri içindir. Kampüsün yeşil alana sahip değildir. Ana kampüse yarım saatte bir ring vardır ancak yürüyerek de 10 dakikadada gidilebilir. Metroya 10 dakika metrobüse 5 dakika yürüme mesafesindedir. Fakültenin yurdu var ama pahalı olmakla birlikte hem konumu hem konforu yeterli değildir. Okulun yemekhanesi dışında bulunduğu konum itibariyle canınızın çektiği ne varsa okul dışında yakın olarak bulabilirsiniz. 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

   Fakültede 2 tane kütüphane, sanal mahkeme salonu, konferans odası, amfiler, 1 yemekhane, 1 de makarnacı mevcuttur. Girişler öğrenci kimliği ile turnikelerden sağlanır. Kampüsün çok büyük bir bahçesi yoktur ama çok samimi bir ortamı vardır. Küçük olduğu için çok sıcak bir ortamı vardır.

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Her dönem her dersten bir tane final sınavı yapılmaktadır. Fakültemizde vize yok ama bazı hocalarımız isteğe bağlı olarak yapabiliyor.

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

Okulda 2 Doç Dr., 11 Prof. Dr., 22 Dr. Öğr., 15 Arş. Gör., 1 Öğr. Görevlisi bulunmaktadır.

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

         Bizim fakültede ikinci öğretim yoktur. Ama tek ve çift olmak üzere iki şubemiz var ve şubelerimize genellikle farklı hocalar giriyor.

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Öğrenciler rahatlıkla sınıfta söz alabilir ve soru sorabilir. Hocaların odasına gidip yüz yüze rahatça iletişime geçebiliyoruz. Öğrenciyle ilgilenen çok sıcak bir eğitmen kadrosu var.

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Alanında uzman kişiler, kamuya mal olmuş kişiler okula gelip konferans vermektedir. Okulumuz bu faaliyetlere çok önem vermektedir. Bu yüzden okul da çok sık faaliyet yapılır.

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

            Bulunduğu şehrin imkanları sayesinde okul bu yönden oldukça zengin. Okulda düşük ücretli olarak sürekli tiyatro etkinliği yapılmaktadır. Bu tiyatrolara sıklıkla adı duyulmuş kişiler gelmektedir. Okulda hem bahar hem de güz şenlikleri yapılmaktadır. Çok sıklıkla konferans ve etkinlik yapılmaktadır.

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Bu konuda İstanbul başlı başına cennet. Aradığınız her türlü kursu bulabilirsiniz.

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

 Çok fazla imkan vardır ama bu noktada daha çok imkanların size uyması önemlidir. Eğer devlet yurdu çıkar ve okulunuza yakın olursa çok şanslısınızdır. Ama malesef İstanbul'da şansınız bu açıdan çok düşük. Özel okul olduğu için devlet yurdu özel bir durum olmadıkça tam burslu olsanız bile çıkmayabilir. Çok fazla özel yurt var ancak fiyatlar çok uçuk. Okulun yurdundan bahsedecek olursak bu sene 2 kişilik oda 2.200 tl idi ve yurdun imkanları çok kötüydü.

 

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Ulaşım son derece gelişmiş durumda. İstanbul kartınıza aylık 50 tl yükleyip öğrenci abonmanı yapıp tüm toplu taşımalarda toplam 200 basış hakkı elde edebilirsiniz. Şehrimizde iki tane havaalanı bulunmaktadır.

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Bölüm Türkçe'dir. Hazırlık vardır ama zorunlu değildir, isteğe bağlıdır ancak çok tercih edilmez.

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

 Ortalaması 2.20  ve üstü olan öğrenciler erasmusa başvurabilir.

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Öncelikle eğitim kadrosudur. Hocaların çoğu profesördür ve alanında uzman kişilerdir. Çoğu fakültenin aksine çoğu hocası tam zamanlıdır yani hocalara ulaşmanız çok daha kolaydır. Hukuk alanında isim yapmış profesörlerimiz vardır. Dekanımız dünya tatlısı bir öğrenci dostudur. Hocalarımız bize çok değer verirler, bizimle çok ilgilidirler, bizim için ellerinden geleni yaparlar. Fakültenin ulaşım imkanı çok iyidir. Metro, metrobüs ve İETT durağına çok yakındır. Şirinevler merkeze 5 dakika uzaklığındadır ve yemek açısından bu yönden çok şanslısınızdır. Fakültede sadece Hukuk öğrencileri vardır. Kampüsümüz de küçük olunca sürekli aynı insanları gördüğünüz için ortamımız çok samimidir.

16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

 Pandeminin ilk sürecinden itibaren senkronize bir şekilde ders işlemeye ve sınavları ödevle geçiştirmemeyi başardı. Yavaş sistem kurbanı olduğumuz çok fazla sınav ve test oldu fakat çoğu üniversiteye göre çok daha iyi eğitim almış durumdayız. Süreci okulumuz genel hatlarıyla güzel yönetti fakat uzaktan eğitimin getirdiği sıkıntıların yanında sınavlarda kısa süre vermesi soruların uzunluğunu arttırması öğrencileri çok zorladı.

 

https://hf.iku.edu.tr/tr/hukuk

kültür1.png
kültür2.png