top of page

16 SORUDA BİLGİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Üniversitede 5 kampüsü bulunmaktadır. Ana kampüsümüz Alibeyköy’deki Santral kampüsüdür. Güzel bir kampüs ortamına sahiptir. Gerçekten sahip olduğu yeşil alanlar ve bu kampüsün eski bir elektrik santralinden dönüştürülmüş olması kampüsün büyücü kılan özelliklerdendir. Kampüsün içinde birçok cafe ve restorant ve hatta kızlar için bir kuaför bile vardır. Nero, Starbucks, Eslab hepsi bu kampüste bulunmaktadır. İkinci kampüsün Mecidiyeköy Kuştepe kampüsüdür. Bulunduğu konum ve fiziki imkanları sebebiyle okul öğrencileri tarafından sevilen bir kampüs değildir ama  bu kampüs sadece 2 senelik bölümler ve hazırlık için kullanılıyor, bunun haricinde bu kampüste hiçbir dersiniz yoktur. 3. Kampüs Kâğıthane’deki ek bina kampüsüdür. Bu kampüs santrale çok yakın olup bazı derslerin verildiği binalardan biridir. Bir plazadan dönme olduğu için alt tarafında cafeden restoranta her şey bulunmaktadır. Hukuk fakültesi de dahil olmak üzere herkesin bu binada dersi olabilir. 4. Kampüs Dolapdere kampüsüdür. Bu kampüs Hukuk fakültesinin eski binasıdır ancak hukuk fakültesi 4 sene önce tamamıyla santrale taşınmıştır. 5. Kampüs ise koz yatağı kampüsüdür.  Daha çok yönetimin kullandığı bir kampüstür. Okulun spor salonu Kuştepe’de yüzme havuzu ise Dolapdere’de bulunmaktadır.

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

 Ne yazık ki bir duruşma salonumuz yoktur. Derslerin kalabalığına göre bazı dersler amfilerde bazı dersler ise sınıflarda yapılmaktadır. Örneğin Anayasa dersleri mahkeme salonu dediğimiz amfide yapılırken Roma dersi bir sınıfta yapılmaktadır. Amfilerin durumları oldukça iyi ve kesinlikle eski değillerdir. Çoğunlukla derslerin orada olacağı Santral kampüsünün arka çıkış kapısında bir cami ön çıkış kapısında ise bir mescit bulunmaktadır. Okulun her kampüsünde kütüphane ve çalışma salonları bulunmaktadır. Ayrıca sadece hukukçuların kullanabileceği sadece öğrenciye ayrılmış özel bir çalıma salonuna da sahiptir. İstanbul’daki birçok üniversiteye göre santral kampüsü büyük bir bahçeye sahiptir. İnternetteki bilgiler sizi yanıltmasın hukuk fakültesi eskiden Dolapdere iken şimdi tamamen santral kampüsündedir. 

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Dönemlik bir sınav sistemimiz vardır. Her dönem 1 vize bir finalimiz olmak üzere bir senede toplam 2 vize ve iki final vardır. Derslerin teorik olarak geçme notları vardır ama bunlar her sene değişebiliyor. Hocanın koyduğu geçme notuna göre de aldığınız harf notu belli olmaktadır.

 

 Okul size 1 sene hazırlıkta bir sene de fakültede olmak üzere uzatma hakkınız vardır. Yani 1 sene sınıfta kalma hakkınız var. Onun haricinde bir burs kesintisi durumuyla karşı karşıya kalmazsınız.

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

Hocaların hepsi yüksek akademik bilgiye sahip birçoğu doçent ve prof. ve alanlarında son derece uzman insanlardır. Birçoğu üniversitenin kendi akademik kadrosunda yer almaktadır.

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

İkinci öğretim yoktur.

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Hocalarla iletişim kurmak oldukça kolaydır. Ayrı zamanda üniversitenin açık kapı sistemi mevcuttur. Ders içerisinde rahatlıkla soru alıp fikirlerinizi söyleyebilirsiniz. Hocalarımız sessiz sınıflardan daha çok derse söz alan insanların olduğu sınıfları tercih ediyorlar. 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Okulun birçok akademik etkinliğe özellikle de hukuk alanında olmak üzere ev sahipliği yapmaktadır. Okulda neredeyse her hafta birden fazla akademik etkinlik yapılmaktadır.

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Okulun sosyal aktiviteler açısından aktif olmaya çalışsa da ne yazık ki birçok okula göre bu konuda biraz daha başarısız olmaktadır. Çünkü yapılan sosyal aktivitelerin çok büyük bir kısmı eğlenceden daha çok akademik tabanlıdır. Fakat bu hiçbir şey olmuyor manasına gelmiyor. Her sene bir kış bir de bahar festivali yapılmaktadır. Bu seneki kış festivaline Can Bonomo, Can Ozan, Fatma Turgut, Sufle, Gripin gibi sanatçılar gelmiştir. Bunun haricinde kulüp faaliyetleri içerisinde sportif faaliyetler de olmaktadır.

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Okulun çevresi bakımından bahsedecek olursak ana kampüsümüz ve sizin de eğitim göreceğiniz olan santral kampüsü şehrin en merkezi yerlerinden birinde olduğu için her türlü sosyal ve sportif aktivitenin merkezi olan yerlere erişiminiz oldukça kolaydır. Beşiktaş ,Kadıköy gibi merkezlere oldukça yakın olmasından dolayı renkli bir sosyal hayat vardır. Bunun haricinde TT Arena 30 dakika ,Vodofon Park 15 dakika ,Şükrü Saraçoğlu stadı ise de 40 dakikalık mesafededir.

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Şehirde her bütçeye uygun yurt bulunmaktadır. Kız öğrencileri için okulun çevresinde 4 yurt bulunmakta ve bu 4 yurt da farklı bütçelere göre ayarlanmış durumdadır. Erkekler için ise ne yazık ki yurt imkanları bu kadar geniş değil okula yakın sadece tek bir yurt bulunmakta orası da biraz pahalıdır. Fakat okulun çevresindeki her yurt otel standartlarında imkanlara sahip olması bakımından genellikle vereceğiniz paraya değer türden yurtlardır.

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Şehir içi ve şehir dışı ulaşımınızı rahatlıkla yapabileceğiniz oldukça merkezi bir konumda bilgi üniversitesi. Alibeyköy otogarı okulumuza sadece 10 dakikalık uzaklıkta ayrı zamanda yeni havalimanı aynı şekilde okula30-45 dakikalık mesafede. Şehir içi ulaşımı konusunda da oldukça rahat. Okulunhem metro hatlarına hem de metrobüs hatlarına oldukça yakın. Ayrı zamanda okulun Eminönü, Mecidiyeköy, Beşiktaş arasında yer alan bir konum olduğu için şehir merkezlerine sadece 20 dakika uzaklıktadır Kadıköy’e gitmeniz de 45 dakikadan fazla olmuyor genelde. Bunun haricinde okulun Mecidiyeköy’e Beşiktaş’a metrobüs hattına ve de diğer kampüslere giden ücretsiz shuttleları var. Bunlarla hem şehir içi ulaşımınızı hem de kampüsler arası ulaşımınızı ücretsiz ve rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Fakültenin yüzde otuzu İngilizce olduğu için hazırlık eğitimi bulunmaktadır. Kaydolduktan sonra olacağınız sınavı başarıyla geçerseniz hazırlıktan muaf olabiliyorsunuz.

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Bilgi üniversitesi uluslararası bir eğitim birliği olan Laurent eğitim kurumlarının bir üyesi olduğu için uluslararası imkanlar bakımından Türkiye’deki birçok üniversiteye göre geniş olanaklara sahip bir üniversite.

 

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Hukuk öğretmek ve öğrenmek kolay bir şeydir açarsınız kitapları okur ve öğrenirsiniz fakat hukukçu olmak hukukçu yetiştirmek kolay değildir. Üniversitenin farkı işte buradan kaynaklanıyor. Robotik hocalara sahip değildir. Bizi meslektaşları olarak görüyorlar ve bize saygı duyuyorlar. Öğretimlerini de buna göre yapıyorlar. Bu okula ilk geldiğiniz zaman hocaların size söyleyeceği ilk şey şudur: Ezber yapan bu fakülteden mezun olamaz. Çünkü onların derdi sınavdan kimin kaç aldığı değil onların derdi öğrencinin ne öğrendiğidir. O yüzden sınavlara kanun açık girilir. Hocanın dediğinin aksini savunup tam puan alabiliriz. Çünkü tarafsızlık hocaların temel ilkelerinden biridir. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir hukuk eğitimi göreceksiniz bu üniversitede. Alanında ilkleri yapmış bir üniversitede bulunmuş olacaksınız. Eşi benzerine zor rastlanacak bir akademik

kadroya sahiptir. Ve buraya geldiğine hukuk fakültesi açısından hiç pişman olmayacaksınız.

 

 

16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

 Hocalarımızda sistem yeni olduğu için ders işlemek yerine sisteme ses kayıtları ve slayt yüklediler. Bu güzel bir yöntem ancak derslerimizde çok fazla yığılma olmuştu ve bu sınavlarımıza biraz etki etti. Ayrıca sınav sürelerimizin az olması ve bir kez cevapladığımız soruya tekrar dönemememizde dezavantajlı bir durumdu. Aksi takdirde bir sorun söz konusu olmadı. Özellikle bu sene geçen seneye oranla sistemin daha iyi olduğunu söylenebilir.

https://www.bilgi.edu.tr

bottom of page