16 SORUDA İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Üniversitede bir tane merkez kampüsü bulunmaktadır. Fakültelerin hepsi bu kampüs içinde yer almaktadır. Kampüs oldukça geniş olmakla beraber, ihtiyacınız olan hemen hemen her şey içerisinde bulunmaktadır. Turgut Özal Tıp Merkezi kampüs içerisinde bulunmaktadır.

Kampüs oldukça yeşil bir alana sahiptir.

Kampüs içerisinde çeşitli voleybol, futbol, basketbol sahaları bulunmaktadır. Stadyum ve olimpik yüzme havuzu da öğrencilerin kullanımı için bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Kongre Merkezi, konferans salonları gibi faaliyet alanları da bulunmaktadır.

Kampüs içerisinde ulaşım sağlayabileceğiniz trambüs, otobüs ve dolmuş hatları bulunmaktadır. Bunun yanında kampüs sınırları içerisinde kullanabileceğiniz Unibike'lar bulunmaktadır.

Yemek ihtiyacınızı okulun yemekhanesinde veya okul içerisindeki kafelerde rahatlıkla giderebilirsiniz. Yemekhanede yemek için okul kartınıza yapacağınız yükleme yeterli olacaktır. Ayrıca yemek bursu için de başvuru yapabilirsiniz.

Kampüs içerisinde Migros, Esenlik gibi marketler bulunmaktadır.

Hem kampüs hem de fakültemizde mescit bulunmaktadır.

Kampüs içerisinde devlet ve yarı özel yurtlar mevcuttur.

Kampüs içerisinde oldukça geniş bir kütüphane bulunmaktadır.

 

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

​Fakülte binası 2010 yılında yapılmıştır. Yeni ve modern bir görünüme sahiptir. Fakültenin içinde derslerin görüldüğü geniş amfiler ve derslikler bulunmaktadır. Dilediğiniz zaman bu dersliklerde ders çalışma imkânınız bulunmaktadır. Ayrıca ders çalışabilmeniz için küçük bir çalışma salonu bulunmaktadır. Giriş katında ise içerisinde Hukuk alanında çeşitli kitapların bulunduğu bir kütüphane bulunmaktadır. Ayrıca kampüs içerisinde de oldukça geniş bir kütüphane bulunmaktadır. Buradan dilediğiniz kitabı ödünç alabilirsiniz.

Fakülte içerisinde duruşma salonu da bulunmaktadır.

Fakülte içerisinde dilediğiniz zaman vakit geçirebileceğiniz bir kantin yer almaktadır.

 

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

 Fakültenin not sistemi yıllık sistemdir. Yıl içerisinde sadece bir vize ve final yapılmaktadır. Vizenin %40’ı, finalin ise %60’ı etki etmektedir. Fakültede sınavlar genellikle birkaç haftalık zaman dilimine yayılır.

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?​​

​Fakültede ikisi profesör 10’u Doktora Öğretim Üyesi unvanına sahip kadrolu toplam 12 akademisyen görev yapmaktadır.

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

​Fakültede ikinci öğretim bulunmamaktadır.

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

​ Öğrenciler sınıfta söz almak, merak ettiklerini danışmak konusunda oldukça rahatlardır. Saygı çerçevesinde olduğu müddetçe hocalar, öğrenciler ve onların soruları ile ilgilenmektedirler.

Ders dışında da hocaların odasında ya da e-posta yolu ile iletişime geçebilirler.

 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

​Fakültede topluluklar bulunmaktadır. Bu toplulukların çeşitli etkinlikleri bulunmaktadır. Fakültede münazaralar, hukuk okumaları ve benzeri etkinlikler boy göstermektedir.

 

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Üniversitenin topluluk etkinlikleri burada da devreye girmektedir. Toplulukların yaptığı müzikal etkinlikler, tiyatrolar mevcuttur. Bunlar genellikle ücretsizdir. Bunların dışında şehrin genelinde yapılan konserler ücretli etkinliklerdir.

Üniversitenin Kahve Festivali adında bir festivali de bulunmaktadır. Önemli gün ve haftalarda da üniversitenin hazırladığı organizasyonlar bulunmaktadır.

 

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

 Şehirdeki yurt imkanları kapasite bakımından geniştir. Hem kampüs içerisinde hem de kampüs dışarısında kapasitesi geniş devlet yurtları ve yarı özel yurtlar mevcuttur. Yeni dönemde kullanıma açılması düşünülen yeni bir yurt daha yapılmıştır.​

 

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Vakit geçirebileceğiniz çeşitli alanlar bulunmaktadır. Sanat merkezinde çeşitli tiyatrolar sık sık sergilenmektedir. Ücretsiz kaydolabileceğiniz kurslar mevcuttur. Belediyenin gençleri spora yönlendirmek adına yaptığı Gençlik ve Yaşam Merkezlerinde uygun fiyatlara kaydolabileceğiniz spor salonları ve yüzme salonları mevcuttur.

 

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Şehir içerisinde ulaşım çoğunlukla trambüsler ile sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra otobüsler ve dolmuşlar da mevcuttur. Ücret tarifesi öğrenciler için 1.75 TL’dir. Aktarma yaptığınız takdirde ise ücret 0,60 TL’dir. Üniversiteden otogara trambüs ile yaklaşık 40-45 dakikada ulaşabilirsiniz. Havaalanına gitmek için ise merkezden havaalanı servislerine binebilirsiniz. Bu servisin ücreti 10 TL’dir. Üniversiteden şehir merkezine yaklaşık 20, AVM’ye 30, çoğunlukla öğrencilerin bulunduğu Kanal Boyu'na ise yine 25-30 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Öğrenci yurtlarının hemen hepsinin tam önünde duraklar bulunmaktadır.

 

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?​

Fakültede hazırlık yoktur. Dil eğitiminden ise muafiyet sınavına girerek muaf olabilirsiniz. Ya da seçmeli ders olarak dil eğitimi alabilirsiniz.

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakültenin Erasmus, Farabi, Mevlana gibi çeşitli uygulamaları vardır. İsteğiniz doğrultusunda başvuru yapabilirsiniz.

 

​​

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Üniversite, birçok üniversitede bulunmayacak büyüklükte bir kampüse sahiptir. Ulaşım ve barınma gibi konularda avantaj sahibidir.

Fakülte ise birikimlerini bizimle paylaşmak için bulunan hocalar ile birlikte oldukça kıymetlidir. Aynı zamanda fakülte, Hakimlik ve Savcılık sınavlarında güzel başarılar göstermektedir.

Ayrıca hocalar öğrenciler ile oldukça ilgilidir.

 

 

16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Okulumuz online eğitimde dersleri perculus sistemi üzerinden gerçekleştirmektedir. Hocalarımız belge paylaşımlarını İnönü alms sistemine veya google classroom platformuna yükleyerek bizimle paylaşıyorlar. Sistemde bazen aksaklıklar olsa da genel olarak her hafta derslerimiz saatinde işleniyor ve sisteme kaydediliyor. Daha sonra tekrar izleyebiliyoruz.

Kusursuz olmasa da okulumuzun online eğitimi iyi bir şekilde yönetmiştir.

 

 

 http://www.inonu.edu.tr/tr/hukuk

inönü.png