top of page

16 SORUDA BEYKENT ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Taksim(Ortaköy) yerleşkesi içerisinde lisansüstü sosyal ve fen bilimleri enstitü içerisinde yer almakla birlikte aynı zamanda öğrenci kapasitesinin bu yerleşkede yetersiz kalmasıyla birlikte Beylikdüzü Avalon yerleşkesinde de bulunmaktadır. Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri dilerlerse Avalon yerleşkesinde dilerlerse Taksim yerleşkesinde eğitim öğretim görebilmektedirler. Avalon yerleşkesini tercih eden öğrenciler tam burslu değillerse Beylikdüzü yerleşkesinde eğitim öğretim hayatlarına devam etmek isterlerse %10 indirim alabiliyorlardı. Avalon Yerleşkesi'nde hukuk bölümü ilk olarak 2018-2019 eğitim yılında açıldığı zaman teşvik amaçlı %10 yerleşke indirimi yapılmıştı. Fakat 2019-2020 döneminde bu teşvik indirimi kaldırıldı ve devam etmiyor. Taksim yerleşkesinin fiziki imkanları konumu itibariyle her ne kadar kısıtlı olsa da kozmopolitik bir yerde olduğu için İstanbul'un tam kalbinde yer almakla birlikte yerleşkeye ulaşabilmeleri diledikleri vasıtayla mümkün olabilmektedir. Taksim yerleşkesinde konferans salonları, amfiler, kütüphane, Beykent tv, yemekhane, kantin mevcut olmakla birlikte, yeşil alan maalesef bulunmamaktadır. Avalon yerleşkesi çok büyük bir alana kurulmuş olmakla birlikte, metrobüs hattını kullanarak Beykent durağında veya metrobüs son durakta inerek yerleşkeye ulaşılabilmektedir. Avalon yerleşkesinin çevresinde perlavista, Marmara park gibi avmler bulunmakla birlikte yerleşkenin tamamlanmasıyla birçok imkan daha Beykent üniversitesi öğrencilerinin hizmetine sunulacaktır.

 

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Taksim yerleşkesinde, sanal mahkeme, Adem Çelik konferans salonu, amfiler, kantin, Beykent tv bulunmakla birlikte, yapımı tamamlanmış olan boğaz manzaralı kütüphane mevcuttur. Avalon yerleşkesinde aynı zamanda Beykent eğitim kurumlarının hizmetine sunulmuş spor salonları ve otopark mevcuttur. Avalon yerleşkesi kampüs şeklinde olup bahçesi de mevcuttur.

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Hukuk fakültesinde dönemlik sistem mevcut olup, covid-19 sebebiyle Örgün eğitimin olmamasından ötürü online vize sınavları %30, finaller %70 etkili iken 2020yılında %40a % 60olarak değişmiştir. 2019-2020 eğitim yılından önce ise quizlerle öğrenciler her an sınava hazır hale getirilmekteydi. Günümüzde kısa sınav adı verilen quiz sisteminden vazgeçilerek vize ve finaller harf notunu belirlemektedir yani quizler kalktı.  Okulumuzda birkaç yıldır bütünleme sınavları yoktu fakat 2020-2021 Eğitim-Öğretim döneminden itibaren bütünleme sınavları geri getirildi. Bundan sonra hem bütünleme sınavı hem de yaz okulu seçenekleri beraber olacaktır. Örgün eğitim 4 sene olmakla birlikte 1 sene daha Beykent Üniversitesi bursunuzu kesmemekle birlikte eğitim hayatınıza devam etmenizi sağlamaktadır. Ek olarak da pandemi dönemiyle birlikte yaz okulu 3 dersten 5 derse çıkarıldı.

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde 6 profesör, 2 doçent, 16 doktor öğretim üyesi, 23 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

Fakültede ikinci öğretim bulunmamaktadır.

 

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Öğrenciler tüm öğretim üyeleriyle sorunsuz bir şekilde iletişime geçip soru sorabilmektedir. Taksim kampüsündeki öğrenciler daha avantajlı çünkü çoğu hoca taksim kampüsünde bulunuyor.

 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK,FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Fakülte bünyesinde birden fazla topluluk var olup çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Pandemi sürecinde bu etkinlikler online olarak devam etmektedir.

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Aktif bir şekilde etkinlikler olmaktadır.

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?  

İstanbul Beykent Üniversitesi taksim yerleşkesi birçok kültürel, sosyal, akademik çalışma yapmak için uygun olmakla birlikte kendinizi geliştirmek için doğru bir adrestir.  

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Cihangir çevresinde kiralar bir miktar fazla olmakla birlikte, öğrenci yurtları yerleşkenin çevresinde yerlerini almışlardır. Şişli KYK öğrenci yurdu başta olmak üzere özel yurtlar da fakülte

çevresinde konumlanmıştır. Avalon yerleşkesinde konum itibariyle Beylikdüzü'nde kiralar çok daha makbul olmakla birlikte yine Büyükçekmece, Beylikdüzü öğrenci yurtları bulunmaktadır.

 

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

İstanbul bir dünya şehri olduğu için esasında tercih yaparken şehir seçiminin önemi gerçekten burada ön plana çıkmaktadır. Sabiha Gökçen ve İstanbul havalimanı olmak üzere dış hatlar bağlantısı Türkiye'nin dünyaya açılan koludur. Tramvay, metrolar, metrobüs, Marmaray başta olmak üzere İstanbul 24 saat yaşayan bir şehirdir. 

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Hukuk fakültesi Türkçe eğitim vermektedir. Hazırlık sınıfı ise isteğe bağlı olarak verilmektedir.

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Farabi, Erasmus, Mevlana gibi ulusal ve uluslararası öğrenci değişim programları olmakla birlikte bu hususta burs yardımını kendi imkanlarınızla bulabilirsiniz.

 

                      15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

İstanbul'un imkanlarından yararlanmak isteyenler için ideal bir fakültedir. İş imkanları, deneyimli akademik kadro, kaliteli eğitim, metropolitik konum hepsinin bir arada olduğu yerde olmak isterseniz iyi bir tercihtir.

16. OKULUNUZ ONLİNE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ ?

 Okulumuz onlıne süreci bir aksaklık yaşamadan çeşitli internet sitelerinden onlıne olarak devam ettirmiştir. Bu süreçte öğretim üyelerimiz çeşitli notlar slaytlar ek pratik dersler yaparak bize daha da katkı sağlamışlardır. Sınavlarımız onlıne olarak klasik test ve ödev şeklinde devam etmektedir. Şu ana kadar gerekli özen gösterildiği için bir problem yaşanmamıştır.

https://hukuk.beykent.edu.tr/

bottom of page