top of page

16 SORUDA ANTALYA BİLİM ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Fakülte Döşemealtı Ana Kampüsü içerisinde yer almaktadır. Kampüs yeşil bir alana sahiptir. Kampüs içinde 4 adet havuz bulunmaktadır.

Genellikle bu havuzların etrafındaki banklar öğrenciler tarafından çok kullanılmaktadır. Konferans salonu ve küçük toplantıların yapıldığı RGS-28 adlı bir salon bulunmaktadır. Kampüs içerisinde otopark sıkıntısı bazı günler olabilmektedir. Diğer fakültelerde derslerin yoğun olduğu günler otopark sıkıntısı yaşama ihtimaliniz vardır. Kampüs alanını yürüyerek gezilebilir.

 2 adet eğitim binası, 1 adet idari bina, çarşı ve kız yurdu ana kampüsün içerisinde yer almaktadır. Hukuk fakültesi dersleri genellikle A blokta yer almaktadır. Ayrı bir şekilde fakülte binası bulunmamaktadır. Kampüs içerisinde spor sahaları mevcuttur. Yemekhaneden günlük bilet satışıyla yararlanılabilir. Diğer bir seçenek ise çarşı bölümüdür. Çarşı bölümü kampüsün en kalabalık ortamlarından biridir. Yemek alanında birçok seçenek bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin merkez kampüste yararlanabileceğimiz birçok restoran ve kafeyle anlaşması bulunmaktadır. Merkez kampüste(Markantalya kampüsü) bulunan diş hastanesinden öğrenciler indirimli bir şekilde tedavi olabilmektedir. Kampüs modern bir camiye de sahiptir.

 

 

 3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

A blokta 1 adet duruşma salonu, her katın koridorlarında çalışmaya elverişli ortamlar, merdiven altında bulunan kantin, copycenter, asansör ve giriş katta hukuk fakültesi hocalarının odalarının bulunduğu bir koridor bulunmaktadır. Ayrıca yemekhane ve mescit de A blok zemin katta  yer almaktadır. Kampüse giriş ana kapıdaki  güvenliğin yanında ki öğrenci kimliği ile geçilen turnikelerden sağlanmaktadır. Kampüsün bol yeşil alana sahip bahçesi var. Oturmaya imkan veren çardak ve banklar mevcuttur. Basamaklı amfilerde, bireysele ayrılmış tekli oturaklara sahip sınıflarda ders işlenmektedir. Oldukça büyük ve kapasitesi yüksek amfilerdir. Hukuk fakültesi derslerinin geneli amfilerde işlenmektedir. Seçmeli derslerde sınıfları kullanılmaktadır. Amfiler modern ve rahattır. Ayrıca kampüste temizliğe çok önem verilmektedir.

Blok kapısının en üstünde Selçuklu motifleri yer almaktadır. Ana Kampüs modern bir yapıya sahiptir. Kütüphane İdari binada bulunmaktaydı. Bu yıl Çarşı bölümünün karşında yeni yapılan büyük bir alana taşınmıştır. Ayrıca bu alanda çalışma odası da bulunmaktadır.

 

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Fakültenin not sistemi dönemlik sistemdir. Her dönem 1 vize 1 final yapılmaktadır. Bütünleme sınavları yoktur. Yaz okulu vardır.

%40 Vize %60 Final notları etkilemektedir.

 

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

Akademik kadro, 5  profesör, 1 doçent, 7 doktor, 2 öğretim görevlisi, 8 araştırma görevlisinden oluşmaktadır.

 

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

Fakültemizde ikinci öğretim yoktur.

 

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Öğrenciler rahatlıkla sınıfta söz alabilmektedir. Soru sorma konusunda gerektiği düzeyde serbestiye ve imkana sahiptirler. Ders dışında da öğrenciler, ilgili hocaların yanına giderek gerek sınıf içerisinde gerek hocaların şahsi odalarında sorularına cevap alabilmektedir. Ayrıca hocaların görüşme saatlerinde hocalarla birebir iletişime geçilebilmektedir. Hocalarımızla müsait oldukları her an çok rahat bir şekilde iletişim kurulabilmektedir. Ders aralarında hocalarımızla sohbet etme imkanımız bulunmaktadır. Hocalarımız bizlere arkadaş gibi davranmaktadır. Danışman hoca her konuda yardımcı olmaktadır. Üniversitenin en sorunsuz fakültesidir.

 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Çeşitli kimselerin (ki bu kimseler kamuya mâl olmuş, alanında yetkin kişiler) konferansları, panelleri, söyleşileri ile, kurgusal duruşmalar ve çeşitli öğrenci topluluklarının partileri, faaliyetleri ve son dönemde online konferansları ile aktiflik sağlanmaktadır. Topluluk faaliyetleri gayet başarılı ve yoğundur. Üniversitemizde ayrıca 45 tane topluluk bulunmaktadır.

 

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Şehirde konser, tiyatro ve eğlence mekanları oldukça fazla seçeneğe mevcuttur. Lakin bunların çoğu ücretli organizasyonlardır. Kampüs içinde birçok şenlik düzenlenmektedir. Örneğin ColourFest, Hallowen Party ve  Bahar şenlikleri gibi. Kampüste bu tarz etkinliklerden çok kolay haberdar olabilirsiniz. Ayrıca birçok topluluğun düzenlediği etkinliklerde mevcuttur. Özel günlerde ise bu etkinliklerin sayısı artmaktadır.

 

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Şehirde birçok sosyal ve sportif imkan vardır. Fakat kampüsünde etrafında ikamet ediyorsanız şehirden biraz uzak kalabilirsiniz. Eğer şehir merkezinde ikamet ediyorsanız bu tür etkinliklere çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Antalya deniziyle ünlüdür. Birçok yüzme havuzu, stadyum, spor merkezi ve sınırsız eğlence alanına sahiptir. Rahat bir şekilde Akdeniz Üniversitesindeki birçok sosyal imkandan yararlanma şansımız bulunmaktadır.

 

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Üniversiteye ait özel kız ve erkek yurdu bulunmaktadır. Antalya merkezde KYK yurtları yarı özel yurtlar ve apartlar bulunmaktadır.

 

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Şehir içi ulaşım çok rahattır. Birçok alana ulaşan tramvay ve otobüs hattı vardır. Fakat kampüs şehir merkezine uzak olduğu için şehir  içinden gelip gitmek sıkıntı olabilmektedir. Bu üniversiteyi tercih ederken konumunu araştırmanız gerekebilir. Hatta kampüsü ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Çünkü ana kampüsün bulunduğu konum toplu ulaşımla şehir merkezine uzak kalmaktadır.

 

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Bölüm %30 İngilizcedir. Zorunlu bir hazırlık sınıfı vardır. Eğer İngilizce seviyeniz yüksekse hazırlığı geçme sınavlarına girerek yeterli bir puan alırsanız fakülteye doğrudan geçebilirsiniz. İngilizce eğitimi birçok kuruma göre çok daha iyidir. En alt seviyede başlayıp 1 yılın sonunda dile adapte bir şekilde hazırlığı bitiriyorsunuz. Çünkü interaktif bir eğitim sağlanmaktadır. Birçok hoca yabancı kökenlidir. 16 kişilik sınıflarda eğitim görülmektedir. Ayrıca hazırlık sınıfları her bölümden öğrencilerin bulunduğu bir şekilde düzenlenmektedir. Bu şekilde her bölümden arkadaş çevresine dahil olunmaktadır. 1. sınıfa başladığınızda arkadaş sıkıntınız olmamaktadır. Hazırlık eğitimleri Güllük yerleşkesinde verilmektedir. Ayrıca farklı ülkelerden eğitim almak için gelen öğrenciler sayesinde iletişim kurarak İngilizce pekiştirilebilir.

 

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Vakıf üniversitesi olduğu için ulusal birçok burstan yararlanılamamaktadır.

Fakat Erasmus programıyla birçok ülkeye öğrenim ve staj imkanı vardır. Öğrenim görmek için Hollanda, Almanya, Macaristan, Estonya ve İsviçre ‘ye gitme imkanı vardır. Staj için ise Avrupa Birliği içinde yer alan tüm ülkelere gitme imkanı vardır. Üniversitede burs kesintisi olmadan 7 yıl eğitim alabilirsiniz. Burs 2 yıl hazırlık, 5 yılda bölüm dersleri içindir. Herhangi bir dersten kalmak burs kesintisine sebebiyet vermemektedir.

 

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Bu fakülteyi tercih edilmesinin en büyük sebebi Antalya’da olmasıdır. Yeni ve modern bir kampüsü bulunmaktadır. Samimi ve sıcak bir ortamı vardır. Üniversite küçük olduğu için birçok kişiyle iletişim içerisinde olabilirsin. Bu fakültenin en önemli yanı %30 İngilizce eğitim vermesidir. Bu özelliğin mezun olurken birçok faydası olacaktır. Diğer bir yanı ise Akdeniz Fakültesiyle birçok hocamızın aynı olmasıdır. Hocalarımızın bazıları her iki fakültede eğitim vermektedir. Eğitim konusunda gayet başarılı bir fakültedir. 10 yıllık olmasına rağmen üniversite birçok kişi tarafından bilinmektedir.

 

 

16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Okulumuz pandemi sürecinin başlaması ile birlikte uzaktan eğitime geçme kararı verdi. Bunun ardından ivedilikle online eğitim için altyapı çalışmalarına başladı. Uzaktan eğitim derslerinin ve sınavlarının yapılabilmesi için LMS sistemini kurdu. Bu amaçla öğrencilerin eğitimden uzak kalmamaları sağlanmaya çalışıldı. Sistemimiz kısaca: Dersler Microsoft teams üzerinden devamsızlık alınarak yapılmaktadır. Canlı derslerin ders kayıtları, dersin hocası tarafından LMS sistemine yüklenmektedir. Öğrenciler dilerse daha sonra bu kayıtlara kolaylıkla ulaşabilirler. Hukuk fakültesi sınavlarında kameralı sınav uygulaması yapılmaktadır. Öğrenciler sınavlara LMS sistemi üzerinden katılım sağlamaktadır.

 

 

https://antalya.edu.tr/tr/fakulte-ve-enstituler/hukuk-fakultesi

bottom of page