16 SORUDA AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

1. BU OKULUN 2017, 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Akdeniz üniversitesi çok büyük bir kampüse sahip bir üniversitedir. Kampüs içerisinde kafe, restoran, banka ve çeşitli dükkânlar gibi ihtiyaçların sağlanabileceği 3 çarşı mevcuttur. Yine kampüs içerisinde yemekhaneler mevcuttur. Ayrıca spor salonu, yüzme havuzu, stadyum gibi spor faaliyetlerinin gerçekleştirilebileceği alanlar mevcuttur. Kampüs içinde ulaşım ringlerle ücretsiz sağlanmaktadır. Hukuk fakültesine merkez kampüs içerisinde yer almaktadır.

 

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakültede duruşma salonu, konferans salonları, kafeterya, kütüphane, mescit ve bir okuma salonu mevcuttur. Ayrıca çok güzel bir bahçesi bulunmakla birlikte öğrenciler, derslerden kalan boş zamanlarda güzel Akdeniz havasının tadını çıkarmaktadır. Dersler yüksek öğrenci kapasiteli amfilerde işlenmektedir.

 

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Fakültede yıllık program mevcuttur. Sene içerisinde yıllık dersler için birer vize ve birer final sınavları; dönemde alınan seçmeli dersler için de o dönem içinde bir vize ve bir final sınavı yapılmaktadır. Vize %30, devam notu %10 ve final notu %60 olmakla birlikte derslerin geçme notu 60’tır.

 

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

Fakültedeki hocaların hepsi çok kıymetli olmakla birlikte 6 profesör, 6 doçent, 11 doktor öğretim üyesi bulunmaktadır.

 

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

Fakültede ikinci öğretim programı bulunmamaktadır.

 

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Öğrencilerin hocalarla iletişimi konusunda hiçbir sorun olmamaktadır. Nitekim öğrenciler derslerde rahatlıkla söz alıp sorularını sorabilmekte hatta yeri geldiğinde keyifli bir tartışma ortamı sağlanmaktadır. Öğrenciler, hocaların odalarına giderek akıllarına takılan soruları sorabilme rahatlığına sahiptir.

 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Fakültede sosyal ve akademik alanda sürekli olarak söyleşiler, paneller ve konferanslar düzenlenmektedir. Ayrıca devlet erkânları, hukuk alanında önemli kişiler de zaman zaman fakültede söyleşiler yapmaktadır. Bu alanda fakültenin aktif olduğunu kesinlikle söylenebilir.

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Üniversite sürekli hareketli ve canlı bir yapıya sahiptir. Çeşitli etkinlikler, festivaller, tiyatro gösterileri gibi etkinlikler çok sıklıkla yapılmaktadır. Ayrıca festivaller genellikle fakültenin tam karşısında bulunan çim alanda yapılmaktadır.

 

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Antalya da üniversite gibi daima canlı ve hareketli bir yapıya sahiptir. Şehirde sosyal, kültürel ve sportif imkanlar oldukça geniştir. Ayrıca şehirde yılda ortalama 300 gün güneşlidir. Kampüsün Konyaaltı sahiline yakınlığı sebebiyle öğrenciler güneş, deniz ve de havanın tadını çıkarmaktadır.

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Üniversite kampüsü içerisinde fiziki şartları oldukça iyi olan KYK kız ve erkek yurtları mevcut olmakla birlikte fakülte çevresinde çeşitli bütçelere göre özel öğrenci yurtları ve apartlar çok fazladır.

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Şehir içi ulaşım otobüs ve tramvayla sağlanmakta olup havalimanı, otogar gibi merkezlere ulaşım kolayca sağlanabilmektedir.

 

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Fakültenin eğitim dili Türkçe olduğu için hazırlık eğitimi bulunmamaktadır.

 

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakültede Erasmus, Farabi ve Mevlana değişim programı imkânları mevcuttur.

 

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Başta Antalya’da öğrenci olmak, sıcakkanlı ve alanında uzman hocalardan eğitim almak, onların değerli görüşlerini dinlemek ve iletişim kurabilmek, kendinizi geliştirme imkânlarından yararlanabilmek, sosyalleşebilmek ve kampüs hayatını tam anlamıyla yaşayabilmek için bu üniversite tercih edilebilir.

16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Online süreçte ilk başta Akuzem üzerinden ders notu-pdf şeklinde ilerledik. Sınavları da aynı sistem üzerinden ödev şeklinde yaptık. 2020-2021 dönemi başından itibaren ise Microsoft teams üzerinden canlı derslerle ilerledik. Elbette yüz yüze eğitimin yerini alamaz fakat diğer okulları da göz önünde bulundurduğumuzda, başarılı olduğumuzu söyleyebilirim.

http://hukuk.akdeniz.edu.tr/ 

akdeniz2.png