top of page

16 SORUDA AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

1. BU OKULUN 2017, 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Hukuk Fakültesi Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer kampüsü içerisinde yer almaktadır. Kampüs içerisinde bir öğrencinin ihtiyaç duyabileceği her çeşit alan mevcuttur. Yeşil alanlar ön planda tutulmaktadır. Öğrencilerin sınırsız binebileceği ringler ile ulaşım sağlanmaktadır. Ringler sık sık geçmektedirler. Çeşitli konferans salonları, konser alanları ve oturma yerleri mevcuttur.  Her fakültenin kendi önünde yeterli otoparkı bulunmaktadır. Lezzetli yemekler sunan öğrenci dostu bir yemekhane de mevcuttur. Kampüs içerisinde çok uygun fiyata bisiklet kiralayıp gezmek mümkündür. Aynı şekilde ücretli olimpik bir havuz da bulunmaktadır. Kampüs içerisinde bir adet özel yurt bulunmaktadır. Kampüsün tam karşısındaki Erenler yerleşkesinde de birçok devlet ve özel yurt bulunmaktadır. Kampüsün tam karşısında da büyük bir camii de mevcuttur. Kampüs içerisindeki kafeteryalar uygun fiyata öğrenci dostu hizmet vermektedirler.

 

3. FAKÜLTENİZİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakülte içerisinde 6 adet derslik, duruşma salonu, konferans salonu, kütüphane ve okuma salonu gibi yerler mevcuttur. Engelli öğrenciler için her türlü kolaylık düşünülerek asansör ve rampa da bulunmaktadır. Girişte güler yüzlü bir güvenlik ve içerisinde birçok çeşit bulunan bir kantin öğrencileri karşılıyor. Oturma alanları oldukça geniş ve öğrencilerin birbiriyle iletişime geçebilmesi için oldukça yeterlidirler. Tenis masaları, langırtlar vb. Oyunlar mevcuttur. Fakültenin önünde yeşil alanı ve öğrencilerin oturup vakit geçirebileceği birçok çardak mevcuttur. Hem basamaklı hem de yatay şekilde sınıflarda dersler işlenmektedir. Kapasite açısından herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR

Fakültede dönemlik not sistemi uygulanmaktadır. Vize %40 ve final %60 etkiye sahiptir. Her dönem her dersten bir vize bir final sınavı olmaktadır. Geçme notu 60 olarak belirlenmiştir. 55 puan ve 60 puan arası da eğer ortalama 2.25’in üzerinde ise ders şartlı olarak verilebilmektedir. 55 puanın altındaki notu olan öğrenci ve notu DD olan öğrenci kalmaktadır. Akademisyenler bu geçme notunu kendi inisiyatifleri doğrultusunda değiştirebilmektedirler.

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

Fakültede 1 Prof. Dr.,9 Dr. Öğr. Üyesi,4 Öğr. Gör. , 10 Arş. Gör. bulunmaktadır.

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

Fakültede ikinci öğretim bulunmamaktadır.

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Öğrenciler sınıfta rahatlıkla söz almaktadırlar. Dersten sonra da hocanın yanına gidip anlamadığı yeri sorduğunda hoca birebir olarak öğrenciyle ilgilenmektedir. Bir öğrenci bile derste işlenen bir şeyi anlamasa hoca o konuyu tekrar anlatmaktadır. Öğrencilerle hocalar arasında ders dışında da samimi bir ortam mevcuttur. Okul dışındaki zamanlarda da bir araya gelip sohbet etmektedirler. Hocalar öğrencilere sık sık sucuk-ekmek, tavuk-pilav vb. şeyler dağıtıp çeşitli kermesler düzenleyerek, öğrencilerin sorunlarını dinleyip çözüme kavuşturarak öğrencilerle samimi ilişkiler kurmaktadırlar.

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Gerek fakülte gerekse üniversite bu konuda oldukça zengindir. Fakültede sık sık gerek hakim, savcı, avukatlar gerek akademisyenler gerek raportörler aklınıza gelebilecek öğrenciye faydası dokunabilecek birçok önemli insan ağırlanmaktadır. Haftalık olarak sinema günleri düzenlenmektedir. Kulüpler aktif şekilde geziler düzenlemektedirler. Yıl içerisinde 3-4 şehre geziler düzenlenmektedir. Ayrıca öğrencilerin kendi aralarında düzenledikleri birçok etkinlik de mevcuttur. Fakültede herkesin iç içe olduğu, samimi bir ortam bulunmaktadır.

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Üniversite bu açıdan yeterli bir seviyede. Haftalık olarak çeşitli tiyatrolar oynanmaktadır. Barış Manço Konser Alanında çeşitli konserler ve etkinlikler düzenlenmektedir. Alanında bilgili ve bilgili iş insanları ve konuşmacılar sık sık üniversitede ağırlanmaktadırlar.

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Şehirde ücretsiz olarak birçok tiyatro oynatılmaktadır. Bunlara katılmak ve ulaşmak da oldukça kolaydır. Sportif anlamda da Afyon’un kendi basketbol takımı oldukça başarılıdır. Basketbol takımını desteklemek için birçok insan spor salonunu doldurmaktadır.

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Ahmet Necdet Sezer Kampüsü şehir merkezinden uzaktadır. Kampüsün tam karşısında ‘’Erenler’’ denilen bir öğrenci köyü mevcuttur. Bu kampüste okuyan öğrencilerin neredeyse tamamı burada kalmaktadır. Erenlerde de hem kız hem erkek öğrenciler için olması gerekenden fazla yurt ve apart mevcuttur. Devlet yurtlarında da birçok boş yer kalmaktadır. KYK çıkmaması gibi bir durum söz konusu bile değildir. Özel yurtlar ve apartlar  da diğer şehirlere göre çok uygun fiyatlıdırlar.

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Erenlerden şehir merkezine ulaşım dolmuş ve belediye otobüsleri ile sağlanabilmektedir. Dolmuş ve otobüs ücretleri öğrenciler için 2 tl’dir . Ancak öğrenci kartı çıkartırsanız aylık 60 tl ücretle sınırsız binilebilmektedir. Öğrenci aboneliğinin fiyatı 60 tl’dir. Kampüs ile otogar oldukça yakındır, 10-15 dakika gibi bir sürede ulaşım sağlanabilmektedir. Aynı şekilde kampüs ile şehir merkezi arası da 10-15 dakika gibi bir sürede gidilmektedir.

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Fakültede herhangi bir dil eğitimi ve hazırlık bulunmamaktadır.

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakültede Erasmus, Farabi vb. birçok program bulunmaktadır. Bunlarla ilgili daha detaylı bilgiyi üniversitenin sayfasından bakmak daha faydalı olacaktır.

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Fakülte yeni kurulmuş olmasına rağmen hakimlik-savcılık sınavlarında Türkiye genelinde birçok köklü fakülteyi geride bırakarak ilk üç içerisinde yer alması ne kadar başarılı ve çalışkan akademisyenlere ve öğrencilere ev sahipliği yaptığının en büyük göstergesidir. Bu özelliği tercih edilebilir kılan en önemli özelliklerden birisidir. Ayrıca öğrenciyi zorlamayan, öğrenci dostu ve teorik ile uygulamayı harmanlayan eğitim yapısı sayesinde öğrencileri gelecek mesleklerine en iyi şekilde hazırlamaktadır. Öğrenci-akademisyen diyaloğunun gelişmiş olması da burayı tercih ettirecek önemli sebeplerden bir tanesidir.

16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Okulumuz genel anlamda online eğitim sürecini iyi yönetti. Canlı derslerimiz aynı gün sisteme kaydedilerek, öğrencilerin daha sonra tekrar izleyebilmeleri sağlandı. Dersleri daha sonra izlediğimiz zaman hızlandırabiliyoruz. Öğretmenlerimizin çoğu, dersleri için not dökümanları gönderdi. Sınavlara rahatlıkla erişebildik. Fırsat eşitliği konusunda da okulumuz çok düşünceli davrandı, kamera sistemi olmadı.

https://hukuk.aku.edu.tr/

bottom of page