16 SORUDA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

1. BU OKULUN 2017, 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Fakülte Balcalı kampüsü içerisinde yer almaktadır. Fakülte içerisinde birçok ihtiyacı karşılamaya yönelik yerler mevcuttur. Fakülte birçok yeşil alana sahip olup doğa ile iç içedir. Fakülteye halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve ring ile ulaşım sağlanabilmektedir. Konferans ve spor salonları bulunmaktadır. Kampüs içerisinde devlet yurtları bulunmaktadır. Kampüsteki kafeler göl manzarasına sahip olup öğrenci bütçesine uygun menülere sahiptir. Kampüs içerisinde sayı bakımından yüksek kapasiteli yemekhane mevcuttur.

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakültemiz kampüsün biraz dışında yer almaktadır. Yakın zamanda taşındığı için fakülte binası oldukça yenidir. Fakülteye ulaşım belediye otobüsleri ve ring sayesinde gerçekleştirilebilir. Fakülte önünde otobüs durağı mevcuttur. Fakülte içerisinde toplantı salonu, kütüphane, mescit , kantin ve fotokopi ihtiyaçlarının karşılandığı bir yer bulunmaktadır. Fakülte bahçesi geniş olup aralarda oturabileceğiniz banklar bulunmaktadır. Basamaklı bir şekilde tasarlanan amfiler büyük ve yüksek kapasiteye sahiptir.

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Fakültenin not sistemi yıllık sistemdir. Zorunlu dersler için sene içerisinde sadece bir vize ve bir final sınavı yapılmaktadır. Seçmeli dersler için de dönem başına bir vize bir final sınavı yapılmaktadır. Vizeler %40,Finaller ise %60 etkilidir.

 

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

Fakültemizde 3 Prof., 5 Dr. Öğr. Üyesi, 1 Doç. Dr. ve 35 Arş. Gör. bulunmaktadır.

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

Fakültede ikinci öğretim bulunmamaktadır.

 

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Derste öğrenciler özgür ve rahat bir şekilde fikirlerini belirtme imkanına sahiptirler.

Hocalarla özel olarak iletişim kurmak için belirli günlerde, görüş saatleri içerisinde hocaların odalarına gitmek mümkündür. Ayrıca bazı hocalar oldukça arkadaş canlısıdır.

 

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Fakültede bulunan aktif olarak eğitim gören öğrenciler tarafından oluşturulan komiteler tarafından gerek eğlence bakımından gerek kariyer hayatına yardımcı olabilecek birçok faaliyet düzenlenmektedir. Oldukça aktif bir fakültedir.

 

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Çoğu ücretli olan birçok etkinlik yapılmaktadır. Onun dışında ücretsiz olan etkinlikler de bulunmaktadır. Özel gündeki etkinlikler normal günlerdekine göre daha fazladır. Özel gün etkinliklerine öğrencilerin de katıldığı olmuştur. Bazen öğrenciler tarafından hazırlanan etkinlikler de olmaktadır.

 

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Genelinin belediye tarafından düzenlenen, halk merkezlerinde gerçekleşen kurslar mevcuttur.  Belediye tarafından düzenlenenler ücretsizdir. Onun dışında ücretli olarak kayıt olunabilecek kurslar bulunmaktadır. Çok fazla katılım sağlanan festivaller düzenlenmektedir. Belediye tarafından düzenlenen tiyatrolar mevcuttur. Bazı tiyatrolar ücretsiz olmakla birlikte genellikle ücretlidir. Fakat öğrenciler için fazla pahalı değildir.

 

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Şehirde ve kampüs çevresinde KYK yurtları bulunmaktadır.

 

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Şehir içinde ulaşım için metro, halk otobüsleri, belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır. Halk otobüsleri çok sık seferlere sahiptir. Belediye otobüsleri belli saatlerde hizmet vermektedir. Öğrenci kartı çıkarılması durumunda oldukça düşük maliyetle ulaşım gerçekleştirilebilir. Havaalanı ve otogar kampüse biraz uzaktır. Fakat ulaşım konusunda sıkıntı yaşanılmamaktadır.

Ayrıca birçok bulvar arasında 15-20 dakika yürüme mesafesi bulunması da toplu taşıma ihtiyacını azaltıp maliyeti düşürebilmektedir.

 

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Hazırlık yoktur. Birinci sınıfta İngilizce dersi bulunmaktadır. Bu da muafiyete bağlıdır. 2. Sınıf seçmeli ders olarak Mesleki Yabancı Dil dersi bulunmaktadır. Genellikle hukuk İngilizcesine yönelik olan bu ders İngilizce gelişimi için oldukça faydalıdır.

 

14) FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Erasmus, Farabi ve Mevlanadır.

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Fakülte öğrencilerinin samimi yaklaşımları sayesinde yeni kayıt yaptıran öğrenciler çekinmeden, rahatlıkla şehre ve üniversiteye adapte olabileceklerdir.

Bu fakülte öğrencilerin hayatlarına birçok güzellik katacaktır.

Kariyere önem verdiği kadar eğlenceye de önem veren bir fakültedir.

 

 

 

 16. OKULUNUZ ONLINE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Online süreçte hiçbir problem yaşanmadı. İlk online olduğu zamanda bile hiçbir öğrenci herhangi bir sorun yaşamadı. Derslerimiz her ihtimale karşı kaydedildi. Derslerimizi her zaman canlı olarak işledik. Bu durum sayesinde hocalarımıza ders anında aklımıza takılan her şeyi sorabildik. Daha sonra başka bir uygulamaya geçildi. Bu uygulama sayesinde hocalarımızla daha interaktif bir şekilde ders işleyebildik. Dersler yine canlı bir şekilde devam etti. İsteyen hocamız dersi kaydetti.

Sınavlarda ise hiçbir şekilde site çökmesi yaşanmadı. Kamera ve mikrofon açma zorunluluğumuz yoktu ve genellikle sınavlarımız test oldu.

Hem hocalarımız hem fakültemiz hem de okulumuz bu online süreci çok iyi yönetti.

https://hukuk.cu.edu.tr/

çukurova.png