top of page

16 SORUDA ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

 

1. BU OKULUN 2018, 2019, 2020 YILI KONTENJAN VE SIRALAMA BİLGİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. ÜNİVERSİTENİN KAMPÜS DURUMU NEDİR?

Üniversitemizde balgat kampüsü ve merkez kampüs olarak 2 kampüs bulunmaktadır. Hukuk fakültesi balgat kampüsündedir. Balgat kampüsünde bir adet kız öğrenci yurdu bulunmaktadır.

Bu kampüste bir adet yemekhane ve bir kantin bulunmaktadır. Spor faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için bir adet halı saha ve 5 adet spor salonu bulunmaktadır.

Bu salonlarda basketbol, voleybol, futsal ve tenis gibi spor faaliyetlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kampüsümüzün içinde bir adet yarı olimpik yüzme havuzu vardır yüzme havuzunun bulunduğu binada ayrı bir spor salonu daha vardır. Bir adet sağlık merkezi bulunmaktadır. Bir adet sesli çalışma salonu ve bir adet okuma salonu mevcuttur. Servisler vardır. Diğer kampüste ders görülmemektedir. Diğer kampüste 2 adet halı saha ve bir adet spor salonu mevcuttur. Bu spor salonunda fitness, squash, masa tenisi, basketbol, voleybol, tenis, badminton, hentbol, satranç, bilardo ve bilek güreşi gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

 

3. FAKÜLTENİN FİZİKİ İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakültede bir adet mahkeme salonu, bir adet yemekhane, 2 adet konferans salonu, 4 adet amfi, bir adet kütüphane, bir adet mescit, bir adet bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Kampüste yeşillik alan vardır ama küçüktür, onun yerine okulun hemen arkasında öğrencilerin tabiriyle çansera park vardır ve öğrencilerin en çok sevdiği mekanlardandır. Bu kampüste mimarlık ve hukuk olmak üzere iki adet kampüs bulunmaktadır. Lakin hukuk fakültesi kısa bir zaman içerisinde(1-2 yıl) merkez kampüse taşınacaktır.

 

 

4. FAKÜLTENİN NOT SİSTEMİ NEDİR?

Fakülte yıllık sistemde eğitim vermektedir. Seçmeli dersler dışında kalan zorunlu dersler için birinci dönem sonu vize, ikinci dönem sonu final sınavı yani toplamda 2 sınav yapılır. Finalde kalanlar için bütünleme sınavları yapılmaktadır. Seçmeli derslerde bir dönemde vize, final ve bütünleme sınavları yapılır. Geçme notu 60'dır yani final sınavında dersi geçmek için en az 60 almak zorunludur. Lakin final sınavından 60 ve üzeri alsanız bile ders ortalamanız 50’nin altında kalırsa geçemezsiniz. Finalde kalırsanız bu not geçerli olmaz ve bütünleme sınavınız aynı final sınavı yerine geçer ve bütünleme sınavından da 60 alma zorunluluğunuz vardır. Sınavlarda vize notu %40, final notu %60 etkiler. Finalden direk 60 alacağınızı düşünürsek vizeden 35 almanız yeterli olacaktır. Lakin vizeden 100 alsanız bile finalden 60 ve üzeri alamadığınız takdirde dersi geçemezsiniz. Vize sınavına herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle  giremediğiniz takdirde sağlık raporuyla birlikte mazeret sınavına girebilirsiniz. Mazeret sınavı vize sınavı yerine geçer lakin finalde mazeret sınavı yoktur, onun yerine bütünleme sınavı mevcuttur. Burslu öğrencilerin bursları hiçbir koşulda kesilmez.

 

5. FAKÜLTEDEKİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN AKADEMİK DURUMU NEDİR?

Okulumuzda 2 Profesör, 2 doçent, 9 yardımcı doçent olmak üzere 13 akademik personel bulunmaktadır.

 

6. NORMAL ÖĞRETİM İLE İKİNCİ ÖĞRETİM ARASINDA HOCA FARKI VAR MI?

İkinci öğretim bulunmamaktadır.

 

7. ÖĞRENCİLER İLE HOCALARIN İLETİŞİMİ NASIL?

Öğrenciler derste hocalara, hocalar söz verdiği takdirde rahatça soru sorabilir. Ders dışında hocaların odasına gidip sorularını iletebilir ve danışabilirler.

 

8. FAKÜLTEDE SOSYAL VE AKADEMİK ALANDA ETKİNLİK, FAALİYET VB. OLUYOR MU? BU ANLAMDA AKTİF Mİ?

Üniversitede akademik alanda konferanslar düzenlemektedir. Onun dışında öğrenci toplulukları gerekli yerlerden izin alıp öğrencilere faydalı, sosyal ve akademik alanda etkinlikler düzenlemektedirler.

 

 

9. ÜNİVERSİTEDEKİ FESTİVAL, KONSER, GÖSTERİ, TİYATRO VB. ETKİNLİKLER NE SIKLIKLA YAPILIYOR?

Festival düzenleniyor, bu festivallerde oyunlar oynanıyor, danslar ediliyor ve ünlü sanatçılar konserler vermektedirler. Tiyatro kulübü de bazen tiyatro gösterisi yapmaktadır.

 

10. ŞEHRİN SOSYAL VE SPORTİF ANLAMDA İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakültede hemen arkasında slo cafe vardır. Fakültede kızılay, bahçelievler gibi semtlere çok yakındır. Fakültede yürüme mesafesinde yemek yerleri, süper marketler gibi alışveriş yapılabilecek yerler, kırtasiyeler, terziler vb. ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek dükkanlar vardır. Yakında spor salonu ve kafeler de bulunmaktadır.

 

11. ŞEHİRDEKİ YURT İMKÂNLARI YETERLİ Mİ?

Balgat kampüsünde bir adet kız öğrenci yurdu bulunmaktadır, onun dışında merkez kampüste bir kız ve bir erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Merkez kampüs ve balgat kampüsü arası servisler vardır. Fakülte çevresinde dolmuş ve otobüs mesafesinde yurtlar  vardır.

 

 

12. ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NE DURUMDA?

Şehir içi ulaşımda kullanılabilecek toplu taşıma araçlar otobüs, dolmuş, metro, teleferik gibi araçlardır. Üniversitede kızılay, bahçelievler gibi merkezi yerlere yakındır ve bu çevrelere ulaşım 10-15 dakika civarındadır lakin iş çıkış saatlerinde trafik yoğun olduğu için bu süre uzayabilir. Onun dışında AŞTİ otogara çoğu yerden kolay ulaşım vardır; otobüsle, dolmuşla, metroyla gidebilirsiniz. AŞTİ’den havalimanına devamlı otobüsler vardır ve üniversitede de AŞTİ’ye çok yakındır. Tek dolmuş veya  tek otobüsle 5-10 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz hatta yürüyerek 25-30 dakikada ulaşabilinir. Ayrıca AŞTİ’ye ankaray metro hattından da gidilmektedir. Tren garına ise okul çevresinden birkaç vasıtayla gidilebilinir.

 

 

13. FAKÜLTEDE DİL EĞİTİMİ VEYA HAZIRLIK VAR MI?

Üniversitede hukuk fakültesinde hazırlık sınıfı yoktur yani üniversitemiz hukuk fakültesini kazanan öğrenciler direk 1.sınıftan başlamaktadırlar. Onun dışında birinci ve ikinci sınıfta ingilizce eğitim vardır lakin sene başında muafiyet sınavı yapılır ve bu sınavdan başarılı not alan öğrenciler ingilizce dersinden muaf olurlar. Muafiyet sınavına girmek ise mecburi değildir.

 

 

14. FAKÜLTENİN ULUSAL VE ULUSLARARASI BURS, ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ VS. İMKÂNLARI NELERDİR?

Fakültede Erasmus öğrenci değişim programı yoktur, detaylı bilgi için üniversitemizin internet sitesine bakabilirsiniz.

 

15. NEDEN BU FAKÜLTEYİ TERCİH ETMELİLER?

Fakülte değerli hocalara sahiptir ve öğrenciliğiniz boyunca onlardan aldığınız eğitim ileride sizin çok işinize yarayacak kanaati mevcuttur. Spor faaliyetleri açısından gayet iyi olmakla beraber kadın basketbol takımımız basketbol liginde birinci durumdadır.

 

 

16. OKULUNUZ ONLİNE SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?

Çankaya Üniversitesini online süreçte sırasıyla incelersek üniversitenin akademik kadrosu bu süreçte öğrenci dostu davranmışlardır. Hem mail üzerinden hem de derste soru sorma imkanı tanınmıştır. Derslerin kaydedilip edilmemesi tamamen hocaların kanaatindedir. 2 ana ders dışında hepsi kaydediliyor. Sınavlarda ise kamera ve mikrofon açma zorunluluğu vardır.

 http://hukuk.cankaya.edu.tr/

bottom of page